| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak postąpić, gdy pracownik spółki cywilnej staje się w trakcie trwania stosunku pracy wspólnikiem tej spółki

Jak postąpić, gdy pracownik spółki cywilnej staje się w trakcie trwania stosunku pracy wspólnikiem tej spółki

Prowadzę spółkę cywilną wraz z dwoma innymi wspólnikami. Zatrudniamy 3 pracowników na podstawie umowy o pracę. Ostatnio jeden z naszych pracowników, który dotychczas w ramach swych obowiązków pracowniczych wykonywał czynności związane z prowadzeniem spraw spółki, wniósł wkład pieniężny i został nowym wspólnikiem spółki. 1 kwietnia został wpisany do ewidencji działalności gospodarczej. Z jakiego tytułu podlega on ubezpieczeniom społecznym?


Dotychczasowy pracodawca wspólnika (spółka) ma jednocześnie obowiązek wyrejestrowania go z ubezpieczeń społecznych oraz z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA jako pracownika z dniem 1 kwietnia br.

Jeżeli zakres obowiązków wynikający z umowy o pracę nie pokrywa się z tymi, jakie ma ta osoba jako wspólnik i nie pokrywa się z czynnościami polegającymi na prowadzeniu spraw spółki, to osoba ta nadal podlega ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę. W takiej sytuacji płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia nadal jest spółka, a obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej będzie istniał, jeżeli wynagrodzenie otrzymywane z umowy o pracę jest niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
 

• art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
• Pracownik spółki cywilnej, który zostaje jej wspólnikiem w trakcie stosunku pracy, podlega ubezpieczeniu społecznemu osób prowadzących działalność gospodarczą. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2003 r., II UK 235/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/4/13)

Izabela Lipińska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK