REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś

 Stanisław Trzeciak
Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin
Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś /Fot. Fotolia
Ulgi podatkowo-celne dla rezydentów wolnej strefy ekonomicznej „BREST” Białoruś /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Działalność wolnych stref ekonomicznych na Białorusi regulują generalnie dwa akty prawne: Ustawa o wolnych strefach ekonomicznych na Białorusi (z dnia 7 grudnia 1998 r. nr 213-3) oraz Ustawa o inwestycjach (z dnia 12 lipca 2013 r. nr.53-3). Rezydentem wolnej strefy ekonomicznej „BREST” (dalej: WSE „BREST”) może być osoba prawna bez względu na formę własności. Założycielami z kolei tych osób prawnych mogą być osoby krajowe (białoruskie) oraz zagraniczne, w tym Polskie (osoby fizyczne oraz osoby prawne).

Podstawowym wymogiem co do projektów inwestycyjnych realizowanych w WSE „BREST”- stanowi deklaracja włożenia inwestycji w wysokości nie mniejszej niż 1 mln Euro albo ekwiwalentna suma (wkład niepieniężny) w wysokości nie mniejszej od 500 000 Euro, pod warunkiem realizacji zadeklarowanej inwestycji w okresie 3 lat od momentu zawarcia Umowy o warunkach działalności w WSE „BREST”.

REKLAMA

Inwestorzy WSE „BREST” posiadają bezpośredni dostęp do rynku konsumpcyjnego Unii Europejskiej (Polska) oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (Rosja, Ukraina, Białoruś) jak również Unii celnej Białorusi, Rosji i Kazachstanu, która to posiada wspólne regulacje celne i możliwość dostępu do rynku w którym zamieszkuje około 170 mln ludzi.

W ramach działania specjalnego reżimu prawnego, rezydenci WSE „BREST” posiadają pewne przywileje, w tym także natury podatkowej i celnej.

Rezydenci WSE „BREST” posiadają następujące ulgi podatkowe:

1. Przychód otrzymany w wyniku realizacji produkcji własnej jest zwolniony z opłaty podatku od przychodu w okresie 10 lat kalendarzowych od momentu zadeklarowania przychodu. Po upływie powyższego terminu, podatek jest uiszczany o obniżonej stawce o 50% (9%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Rezydenci zwolnieni są od podatku od nieruchomości.

3. Grunty znajdujące się na terytorium WSE „BREST” zwolnione są od podatku od gruntu bez względu na przeznaczenie tego gruntu.

4. Rezydenci nie uiszczają także czynszu za wynajem gruntów znajdujących się na terytorium WSE „BREST”.

5. Rezydenci nie uiszczają podatku VAT co do towarów wwożonych do WSE w celu wyprodukowania towarów w ramach zgłoszonego projektu inwestycyjnego.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Preferencje celne

Na terytorium WSE „BREST” dla każdego rezydenta, po uzgodnieniu z Państwowym Komitetem Celnym Białorusi wyznaczany jest terytorium wolnej strefy celnej (dalej jako STZ-swobodnaja tamożennaja zona ros.).

Na terytorium STZ w przewidzianym trybie dokonuje się odprawy celnej wwożonego towaru oraz eksportu, które to stanowią produkcję własną.

Reżim celny STZ ma następujące cechy:

Istnieje jedyna przestrzeń celna oraz reżim wolnego handlu w ramach Unii celnej pomiędzy Białorusią, Rosją a Kazachstanem.

1. W wypadku importu na terytorium STZ nie uiszcza się opłaty celnej i podatków oraz nie stosuje się zasad polityki ekonomicznej:

- co do towarów wwożonych spoza terytorium Unii celnej,

- co do towarów wwożonych z terytorium Unii celnej, pochodzące z państw trzecich i dopuszczonych do obrotu wolnego w państwach Unii celnej.

REKLAMA

2. W wypadku eksportu z terytorium STZ opłaty celne i podatki nie są ściągane oraz zasady polityki ekonomicznej nie są stosowane co do towarów wywożonych z terytorium celnego Unii celnej (zgłaszany jest wówczas reżim eksportu), pod warunkiem że należą do produkcji własnej oraz zostały uznane za pochodzące z terytorium Unii celnej.

3. Produkcja własna rezydentów WSE „BREST” nie jest ani kwotowana ani licencjonowana w wypadku wwozu towaru na pozostałą część terytorium Unii celnej, za wyjątkiem towarów co do których Białoruś posiada zobowiązania międzynarodowe.

Zobacz serwis: Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA