REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy /Fot. Fotolia
Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się na pkpir. Przedstawiciel jednej z firm współpracujących obdarował nas bonem towarowym w dniu 5 września 2017 r. Jednak protokół przekazania bonu został wystawiony 31 sierpnia 2017 r. Czy trzeba wykazać przychód z tego tytułu? Jeżeli tak, to kiedy taki przychód wykazać w pkpir?

REKLAMA

Wartość bonu towarowego otrzymanego od kontrahenta stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten należy rozliczyć w pkpir w momencie otrzymania bonu. W przedstawionym przypadku z protokołu przekazania wynika, że jest to 31 sierpnia 2017 r. Zmiana daty otrzymania bonu na 5 września 2017 r. wymagałaby korekty protokołu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Bon towarowy jest dowodem uprawniającym do otrzymania w określonym terminie towarów lub do korzystania z usług. Stanowi rodzaj dokumentu zastępującego środki pieniężne, za który podatnik może nabyć towary czy usługi. Wartość bonów przekazanych współpracującym kontrahentom, a więc osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób przychód. Bon jest dla tych osób nieodpłatnym świadczeniem. Przychodem jest zaś każde przysporzenie majątkowe, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej (art. 14 ust. 2 pkt 8 updof). Z racji związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przychód ten należy rozliczyć w ramach przychodów z działalności gospodarczej. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-307/16-2/AMN, czytamy że:

MF Natomiast wartość bonów przekazanych w przyszłości w ramach opisanego programu lojalnościowego osobom niebędącym pracownikami Klienta, ale współpracującym z Klientem, a więc osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób przychód z prowadzonej przez te osoby pozarolniczej działalności gospodarczej, który winien być opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Zauważyć bowiem należy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą bon otrzymają za czynności, które podejmą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Celem tych czynności będzie nie tylko uzyskanie nagrody, ale również zwiększenie przychodu z tego źródła przychodów. Nagrody mieć będą związek z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą. Brak jest zatem uzasadnienia do wyłączenia ze źródła przychodów, jaką stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza dodatkowej gratyfikacji w postaci nagrody za najlepsze osiągnięcia w danej dziedzinie, w sytuacji gdy dane czynności wykonywane są w ramach prowadzonej działalności, czyli istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy między prowadzoną działalnością gospodarczą a uzyskanym przychodem. W takiej sytuacji Wnioskodawca jako podmiot wydający bony w programie lojalnościowym na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie będzie miał obowiązku obliczenia, poboru i odprowadzenia od tych świadczeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ opodatkowanie przychodu osiągniętego przez Uczestnika programu prowadzącego działalność gospodarczą nastąpi w ramach tej działalności przez samego uczestnika Programu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wartość otrzymanego bonu stanowi przychód w momencie otrzymania (art. 14 ust. 1i updof). W przedstawionym przypadku dowód księgowy w postaci protokołu przekazania potwierdza, że bon podatnik otrzymał 31 sierpnia 2017 r. W takim przypadku przychód należy rozliczyć 31 sierpnia 2017 r., ponieważ protokół potwierdza otrzymanie bonu w tej właśnie dacie. Ujęcie przychodu w dacie 5 września 2017 r. wymagałoby korekty protokołu. W przeciwnym przypadku udokumentowaną datą otrzymania jest 31 sierpnia 2017 r. W pkpir otrzymany bon należy rozliczyć w kolumnie 8 "Pozostałe przychody".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

W artykule omówiono również przykład zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA