| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Czy bon to dobry prezent

Aktualizacja: 04.12.2007

Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników powoduje konieczność opodatkowania jego wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą

Aktualizacja: 03.12.2007

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają dochody z działalności gospodarczej oraz z działalności wykonywanej osobiście. Są to dwa źródła przychodów, które mają wpływ na rozliczenie podatku. »

Aport pozwoli uniknąć podatku dochodowego i VAT

Aktualizacja: 03.12.2007

Nie można bezpośrednio przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Osiągnięcie korzyści podatkowych przy takiej transakcji zapewnia wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki. Dokonując aportu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji jednoosobowej firmy. »

Jak przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania

Aktualizacja: 03.12.2007

Podatnicy będący osobami fizycznymi mają prawo zmiany formy podatku dochodowego od osób fizycznych w każdym kolejnym roku podatkowym. »

Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe

Aktualizacja: 03.12.2007

Rozliczenie podatku nie kończy się z dniem złożenia deklaracji, ale w momencie przedawniania się zobowiązania podatkowego. Do tego czasu należy przechowywać wszystkie dokumenty podatkowe związane z daną deklaracją. »

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Aktualizacja: 03.12.2007

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary. »

Aport a wartość początkowa środków trwałych

Aktualizacja: 28.11.2007

Od 1 stycznia 2007 r. zasadniczej zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. »

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Aktualizacja: 27.11.2007

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu? »

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Aktualizacja: 27.11.2007

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki. »

Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Aktualizacja: 26.11.2007

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien on dokonać korekty podatku odliczonego. »

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Aktualizacja: 23.11.2007

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało. »

Różnice w opodatkowaniu wynikające z umów leasingu

Aktualizacja: 23.11.2007

Opłaty leasingowe uiszczane na rzecz zagranicznych leasingodawców mogą w pewnych sytuacjach podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych u źródła. »

Refundacja na wyposażenie nowego stanowiska pracy a VAT

Aktualizacja: 22.11.2007

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60 proc. wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji? »

Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Aktualizacja: 22.11.2007

Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego, którego wartość przekracza równowartość 20 tys. euro. »

Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Aktualizacja: 21.11.2007

Zajmujemy się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec. Rozliczamy się w VAT na zasadach marży. Samochody są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy podobnie jak dla celów rozliczania VAT również w akcyzie musimy składać informacje podsumowujące? Czytałem różne interpretacje na ten temat, w związku z tym proszę o potwierdzenie, jak należy postępować prawidłowo. Co grozi za ewentualne nieskładnie takich informacji? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK