| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Aport pozwoli uniknąć podatku dochodowego i VAT

Aktualizacja: 03.12.2007

Nie można bezpośrednio przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Osiągnięcie korzyści podatkowych przy takiej transakcji zapewnia wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki. Dokonując aportu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji jednoosobowej firmy. »

Jak przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania

Aktualizacja: 03.12.2007

Podatnicy będący osobami fizycznymi mają prawo zmiany formy podatku dochodowego od osób fizycznych w każdym kolejnym roku podatkowym. »

Jak długo przechowywać dokumenty podatkowe

Aktualizacja: 03.12.2007

Rozliczenie podatku nie kończy się z dniem złożenia deklaracji, ale w momencie przedawniania się zobowiązania podatkowego. Do tego czasu należy przechowywać wszystkie dokumenty podatkowe związane z daną deklaracją. »

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Aktualizacja: 03.12.2007

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary. »

Aport a wartość początkowa środków trwałych

Aktualizacja: 28.11.2007

Od 1 stycznia 2007 r. zasadniczej zmianie uległy zasady ustalania wartości środków trwałych wnoszonych do spółki jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. »

Kiedy wydatki na obsługę prawną są kosztem

Aktualizacja: 27.11.2007

Nasza spółka zawarła umowę z kancelarią radcy prawnego na obsługę prawną. Czy tego typu wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? W którym momencie stanowią koszt uzyskania przychodu? »

W jakiej wysokości i kiedy zapłacić zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego

Aktualizacja: 27.11.2007

Zaliczki na podatki dochodowe za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego płacone są w innym terminie i ustalane w odmienny sposób. Ponieważ zbliża się 20 grudnia, będący terminem zapłaty tych zaliczek, warto przypomnieć sobie, jak ustalić wysokość tej zaliczki. »

Po zakończeniu roku trzeba dokonać korekty

Aktualizacja: 26.11.2007

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, powinien on dokonać korekty podatku odliczonego. »

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Aktualizacja: 23.11.2007

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało. »

Różnice w opodatkowaniu wynikające z umów leasingu

Aktualizacja: 23.11.2007

Opłaty leasingowe uiszczane na rzecz zagranicznych leasingodawców mogą w pewnych sytuacjach podlegać podatkowi dochodowemu od osób prawnych u źródła. »

Refundacja na wyposażenie nowego stanowiska pracy a VAT

Aktualizacja: 22.11.2007

Prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam z Funduszu Pracy refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego (m.in. komputer i drukarka). Refundacja ta stanowi około 60 proc. wartości zakupionego wyposażenia. Zakupione przedmioty zaliczyłam do środków trwałych. W jaki sposób powinnam rozliczyć VAT od otrzymanej refundacji? »

Wydatki na polisę są kosztem limitowanym

Aktualizacja: 22.11.2007

Obowiązujące przepisy ograniczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na opłacenie składki ubezpieczeniowej samochodu osobowego, którego wartość przekracza równowartość 20 tys. euro. »

Czy podatnik sprowadzający używane samochody przeznaczone do sprzedaży składa informacje podsumowujące

Aktualizacja: 21.11.2007

Zajmujemy się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec. Rozliczamy się w VAT na zasadach marży. Samochody są przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy podobnie jak dla celów rozliczania VAT również w akcyzie musimy składać informacje podsumowujące? Czytałem różne interpretacje na ten temat, w związku z tym proszę o potwierdzenie, jak należy postępować prawidłowo. Co grozi za ewentualne nieskładnie takich informacji? »

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Aktualizacja: 20.11.2007

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej? »

Jak opodatkować udzielane przez przedsiębiorcę poręczenie

Aktualizacja: 20.11.2007

W jaki sposób opodatkowane jest poręczenie udzielane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK