| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kiedy powstaje i wygasa zobowiązanie podatkowe

Aktualizacja: 27.11.2008

Organy podatkowe mają prawo kontrolować zobowiązania podatkowe, do czasu upływu ich przedawnienia. Zazwyczaj jest to prawie sześć lat. »

Jakie są konsekwencje nieprawidłowego prowadzenia ksiąg podatkowych

Aktualizacja: 24.11.2008

Jakie są podstawowe zasady prawidłowego prowadzenia ksiąg podatkowych? »

Jak rozliczyć otrzymane kary umowne związane z wytworzeniem środka trwałego

Aktualizacja: 16.12.2009

Czy otrzymane kary umowne za nieterminowe wykonanie usług (robót budowlanych) w trakcie realizacji budowy mogą zmniejszyć koszty tej budowy? Czy też należy je zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych i opodatkować podatkiem dochodowym? »

Uproszczone zaliczki na PIT trzeba zgłosić

Aktualizacja: 28.02.2018

Możliwe jest wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Warto z niej skorzystać, gdy w przyszłym roku nasza działalność gospodarcza przyniesie dochody wyższe niż w latach poprzednich. »

Jak we własnej firmie wliczać w koszty wydatki na samochód

Aktualizacja: 24.11.2008

Samozatrudniony rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie księgi przychodów i rozchodów może obniżyć podstawę opodatkowania o wydatki ponoszone na samochód wykorzystywany w tej działalności. Jednak niektóre z nich mogą być z tego wyłączone lub limitowane. »

Opodatkowanie prezentów dla pracownika

Aktualizacja: 20.11.2008

Z podatkowego punktu widzenia korzystniejsze dla pracownika jest otrzymanie paczki świątecznej zamiast bonu. Jeżeli wartość paczki nie przekroczy kwoty 380 zł w roku podatkowym, wówczas nie powstanie obowiązek podatkowy. »

Jak rozliczać koszty działalności w prywatnym mieszkaniu

Aktualizacja: 17.11.2008

Większość osób decydujących się na samozatrudnienie, przynajmniej na początku, prowadzi działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu lub domu i wykorzystuje do tego prywatny samochód, telefon lub inne urządzenia. Zachowując warunki określone w prawie podatkowym, osoby takie mogą część związanych z tym kosztów rozliczać podatkowo. »

Jak rozliczać wydatki na reprezentację i reklamę

Aktualizacja: 17.12.2008

Wydatki na reklamę w całości mogą być kosztem podatkowym, z kolei wydatków na reprezentację nie można zaliczyć do kosztów. Jak w praktyce właściwie kwalifikować wydatki reprezentacyjno-reklamowe, skoro w ustawach podatkowych nie ma definicji ani reklamy, ani reprezentacji? »

Zbycie akcji w celu umorzenia nie jest przychodem

Aktualizacja: 17.11.2008

W przypadku zbycia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia bez wynagrodzenia po stronie akcjonariusza, którego akcje są umarzane, nie powstaje przychód do opodatkowania. »

Zamiar składania podań w formie elektronicznej nie wymaga specjalnego zgłoszenia

Aktualizacja: 17.11.2008

Składanie podań i deklaracji w formie elektronicznej jest dopuszczalne. Ordynacja podatkowa określa, że minister finansów wskazuje rodzaje deklaracji składanych w tej formie. Oznacza to zatem, że e-mailem mogą być wysłane wszystkie pisma. »

Kiedy podatnik musi wystawić rachunek, a kiedy fakturę

Aktualizacja: 05.11.2008

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek potwierdzania dokonywanych transakcji poprzez wystawienie rachunku bądź faktury. Rodzaj dokumentu zależy m.in. od typu działalności, sposobu opodatkowania, miejsca sprzedaży towarów czy świadczenia usług. »

Z faktury elektronicznej nie zawsze można odliczyć VAT

Aktualizacja: 04.11.2008

Internet staje się obecnie coraz popularniejszym środkiem komunikacji. Wykorzystują go przedsiębiorcy w codziennych kontaktach z klientami, także do wysyłania faktur. Trzeba jednak uważać, bo taki dokument nie zawsze uprawnia do odliczenia podatku. »

Rodzaj leasingu decyduje o zapłacie VAT

Aktualizacja: 06.11.2008

Przy umowach leasingu finansowego VAT płaci się jednorazowo od całej kwoty należnej netto. Natomiast przy leasingu operacyjnym VAT płaci się od każdej raty leasingowej. »

Co to jest kredyt podatkowy i jak z niego korzystać

Aktualizacja: 06.11.2008

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z kredytu podatkowego tylko w jednym roku podatkowym. »

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Aktualizacja: 06.11.2008

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację? »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK