| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatki

Jak sprzedać samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej stanowiący współwłasność małżeńską

Aktualizacja: 06.11.2008

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Do firmy na podstawie oświadczenia wprowadziłam kupiony wcześniej z mężem samochód osobowy. Samochód posiada dowód rejestracyjny wystawiony na mojego męża, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Samochód był używany i amortyzowany w firmie przez rok. Obecnie planujemy sprzedać samochód. W jaki sposób dokonać tej sprzedaży? Jakie dokumenty powinna wystawić moja firma dla nabywcy, będącego osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej? Czy sprzedaży może dokonać współmałżonek, na którego jest wystawiony dowód rejestracyjny? »

Jak mali podatnicy mogą rozliczać VAT

Aktualizacja: 06.11.2008

Ustawa o VAT wprowadza kilka udogodnień dla małych podatników w zakresie rozliczania VAT. Zanim je omówimy, wyjaśnimy, kim są wspomniani mali podatnicy. »

Członkowie konsorcjum są oddzielnymi podatnikami

Aktualizacja: 06.11.2008

Rozliczenia pomiędzy członkami konsorcjum są sprawą wewnętrzną i powinny pozostawać poza sferą rozliczeń z zamawiającym. Jednak część organów podatkowych opowiada się za samodzielnym rozliczaniem własnych świadczeń przez każdego członka odrębnie. »

Jakie skutki wywoła anulowanie błędnie wystawionej faktury

Aktualizacja: 16.10.2008

W przepisach nie występuje mechanizm anulowania faktury. Jednak w praktyce można tego dokonać, ale tylko gdy transakcja nie doszła do skutku, a faktura nie została wprowadzona do obrotu. »

Podatek można płacić w ratach lub odroczyć

Aktualizacja: 06.11.2008

Przedsiębiorca, który nie ma środków, aby zapłacić należny podatek w terminie, może starać się o odroczenie płatności lub rozłożenie podatku na raty. W tym celu musi złożyć do organu podatkowego wniosek i odpowiednio go umotywować. »

Jak podatkowo rozliczać samochód w firmie

Aktualizacja: 06.11.2008

Opłaty za leasing samochodu firmowego mogą być kosztem podatkowym. Stawka amortyzacyjna dla samochodów wynosi 20 proc. rocznie. Przedsiębiorcy nie mogą odliczać VAT od zakupu paliwa do aut. »

Opodatkowanie VAT świadczeń wzajemnych

Aktualizacja: 06.11.2008

Podatnicy VAT będący stronami świadczeń wzajemnych są zobowiązani do wystawienia faktur VAT, gdyż na każdym z nich będzie ciążył obowiązek podatkowy. »

Jak rozliczyć sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Aktualizacja: 13.10.2008

Od czego zależy ustalenie kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Jak ustalić limit zwolnienia, gdy podatnik rozpoczyna ponownie działalność

Aktualizacja: 09.10.2008

W grudniu 2007 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, którą prowadziłam od stycznia 2006 r. Byłam czynnym podatnikiem VAT od czerwca 2006 r. Teraz chciałabym wynająć lokal firmie. Co z VAT? Lokal stanowi współwłasność małżeńską. Co z limitem zwolnienia z VAT - czy należy go liczyć oddzielnie, czy na obojga małżonków? »

Jak ustalić kwotę limitu uprawniającą do zwolnienia, rozpoczynając działalność w trakcie roku

Aktualizacja: 06.10.2008

Korzystałem ze zwolnienia. Złożyłem zgłoszenie aktualizacyjne i VAT-R (wybór zwolnienia) od 1 lipca 2007 r. Pierwszy dochód rozliczyłem we wrześniu (wykonanie sierpień). Limit liczyłem od lipca. W maju 2008 r. zarejestrowałem się jako podatnik VAT czynny. Według urzędu powinienem to zrobić w listopadzie, gdyż limit liczył się od września. Czy urząd ma rację? »

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na studia właściciela firmy

Aktualizacja: 06.10.2008

Prowadzę firmę doradczą. Podjąłem decyzję o rozpoczęciu nowego kierunku studiów. Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłatę za studia magisterskie? »

Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Aktualizacja: 09.10.2008

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności. »

Jak rozliczyć kredyt na zakup środków trwałych

Aktualizacja: 23.10.2008

Niektóre zakupy dokonywane są przez przedsiębiorców za środki uzyskane z kredytu. Wyobraźmy sobie sytuację, że osoba fizyczna, prowadząca księgi rachunkowe, nabyła w czerwcu 2008 r. grunt zabudowany budynkiem biurowo-magazynowym. Całość inwestycji została sfinansowana złotówkowym kredytem bankowym. Budynek ma być przekazany do używania i ujęty w ewidencji środków trwałych w listopadzie 2008 r. Począwszy od lipca 2008 r., osoba ta płaci raty kapitałowe wraz z odsetkami od zaciągniętego kredytu. Czy możliwe jest zaliczenie zapłaconych odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów? »

Jakie są konsekwencje nierzetelnej ewidencji

Aktualizacja: 02.10.2008

Księga podatkowa może być uznana za nierzetelną, gdy brakuje w niej zapisów lub są w niej błędne zapisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu »

VAT może być kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 30.09.2008

Podatnik może zaliczyć do kosztów opłaty i podatki majątkowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych czy od nieruchomości. W niektórych wypadkach kosztem podatkowym może być VAT. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »