| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim

Różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim

Eksport wiąże się z wywozem towarów z Polski na terytorium państwa trzeciego. W ramach eksportu podatnicy powinni zwrócić uwagę na różnice pomiędzy eksportem pośrednim a bezpośrednim. Wiąże się z tym bowiem zastosowanie stawki 0% VAT, w tym skompletowanie dokumentacji wywozu.

Eksport towarów


Mianem terytorium państw trzecich określa się kraje nie będące członkami Unii Europejskiej. Aby eksport miał miejsce, musi nastąpić przemieszczenie towarów.


Definicja eksportu została zawarta w art. 2 pkt. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem ustawy od 1 kwietnia 2013 r przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:


 ●     dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub

 
 ●     nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych (eksport pośredni)


- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 


Eksport bezpośredni a eksport pośredni


Aby do transakcji eksportu towarów móc zastosować preferencyjną stawkę VAT 0%, konieczne jest skompletowanie dokumentacji, świadczącej o wywozie. Mówi o tym art. 41 ust. 11 ustawy o VAT. Dokumentami tymi są, w przypadku:


●     eksportu bezpośredniego - dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych (IE-599) lub zgłoszenie wywozowe w formie papierowej (oryginał karty 3 dokumentu SAD),


●     eksportu pośredniego - potwierdzony przez urząd celny wydruk dokumentu z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych (kopia IE-599) lub kopia zgłoszenia wywozowego w formie papierowej, potwierdzona przez urząd celny (kopia karty 3 dokumentu SAD).

 
Zobacz: KW jako dowód księgowy w KPiR

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK