REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokonałeś dopłaty do spółki? Masz 14 dni na zapłatę podatku

Dorota Kępka
Elżbieta Węcławik

REKLAMA

Podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić także w przypadku zmiany umowy spółki. Jest na to 14 dni. W tym terminie trzeba także złożyć deklarację PCC-3. W przypadku spółki cywilnej, to jej wspólnicy są obciążeni obowiązkiem zapłacenia podatku, natomiast w pozostałych umowach spółki obowiązek podatkowy ciąży na spółce.

W myśl ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych, przez zmianę umowy spółki należy rozumieć przede wszystkim czynności mające na celu zwiększenie majątku spółki wynikające z wniesienia lub podwyższenia wkładów przez tworzących ją wspólników. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że udzielenie spółce pożyczki, uiszczenie stosownych dopłat oraz oddanie rzeczy oraz praw majątkowych do nieodpłatnego używania, także zaliczane są do tej kategorii.

REKLAMA

Tylko na terenie Polski

Od umowy spółki lub jej zmiany podatek trzeba zapłacić tylko wtedy, gdy w Polsce  znajduje się:

1) w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;

2) w przypadku spółki kapitałowej: rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki (jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od spółki obowiązek ciąży albo na wspólnikach (przy spółce cywilnej) albo na spółce (przy pozostałych spółkach).

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje:

1) z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej;

2) z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną;

Podstawa opodatkowania i wartość podatku

Obliczając podatek od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki, jako podstawę opodatkowania należy przyjąć generalnie wartość zmiany kapitału zakładowego spółki, to znaczy kwotę o którą powiększony został kapitał spółki. Jeżeli zmiana umowy spółki wynika z podwyższenia kapitału zakładowego (przy spółce kapitałowej) lub z wniesienia lub podwyższenia wkładów (w spółce osobowej) podstawę od której trzeba obliczyć podatek stanowi  wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy  albo wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej. Jeśli natomiast wspomogliśmy spółkę pożyczką, to podatek zapłacimy od kwoty lub wartości pożyczki. Odpowiednio przy dopłatach podstawę opodatkowania stanowi kwota dopłat.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę >>

Warto podkreślić, że w przypadku wniesienia aportem środków trwałych, podstawę obliczania podatku stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4 % wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania. Zaznaczenia wymaga fakt, że w przypadku oddania spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania na czas nieokreślony, podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika również wartość świadczeń za lat 10 lub też suma świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy.

Podstawę opodatkowania można zmniejszyć

Ponadto, przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę na możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o opłaty towarzyszące przekształceniu umowy spółki, takie jak wynagrodzenie pobrane przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, opłata sądowa związana z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego, a także opłata za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach.

0,5% w 14 dni

Podatek od umowy spółki wynosi 0,5% podstawy opodatkowania. Czas na złożenie deklaracji PCC-3 i wpłacenie podatku to 14 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a w przypadku podwyższenia kapitału spółki mającej osobowość prawną z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu.

Zamów książkę: Przewodnik po zmianach prawa 2011/2012 >>

Warto zaznaczyć, że obowiązek pobrania i wpłacenia kwoty zobowiązania względem urzędu skarbowego ciąży na notariuszu jako na płatnika podatku, jeżeli umowa spółki wymaga zawarcia jej w formie notarialnej. Wtedy nie trzeba pamiętać o deklaracji i wpłacacie podatku. Zrobi to notariusz.

Zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych

REKLAMA

Analizując czynności, w związku z którymi podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku, trzeba pamiętać o istotnych zwolnieniach. Zwolnione są od podatku umowy spółki i ich zmiany, jeżeli kwota podwyższenia kapitału była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Ponadto, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego w części dotyczącej wartości, o którą obniżono kapitał zakładowy w następstwie strat poniesionych przez spółkę kapitałową, pod warunkiem że podwyższenie kapitału zakładowego następuje w ciągu 4 lat po jego obniżeniu również nie wymaga uregulowania w ujęciu podatkowym.

Warto zaznaczyć, że jeżeli przedmiotem działalności spółki kapitałowej jest świadczenie usług użyteczności publicznej i w wyniku zawarcia umowy spółki Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego obejmuje lub posiada już  co najmniej połowę udziałów lub akcji w tej spółce, nie ma mowy o powstaniu obowiązku podatkowego.

Wyłączenia łączenia

Ustawa zawiera także wyłączenia z opodatkowania niektórych czynności. Podatnik powinien pamiętać o tym, że nie wymagają zapłacenia podatku zdarzenia takie jak łączenie spółek kapitałowych,  przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, a także wniesienie do spółki przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części oraz udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów pod warunkiem, że spółka, do której są wnoszone posiada już większość głosów w zamian za jej udziały.


Elżbieta Węcławik, Tax Care

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA