| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Llikwidacja działalności gospodarczej a zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Llikwidacja działalności gospodarczej a zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Planuję likwidację firmy z końcem lipca. Wszystko wskazuje na to, że po rozliczeniu i ujęciu remanentu likwidacyjnego zostanie nadwyżka VAT (około tysiąca złotych). Czy mogę liczyć na jej zwrot na rachunek bankowy, wykazując tę kwotę w ostatniej deklaracji? Chodzi o to, że zwrot ten musiałby nastąpić już po zamknięciu firmy, tzn. z dniem 31 lipca zamykam firmę, do 25 sierpnia składam ostatnią deklarację VAT z zaznaczeniem zwrotu. Czy będzie to prawidłowe?Tak, będzie Pan uprawniony do otrzymania wykazanego w ostatniej deklaracji VAT zwrotu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej oraz zaprzestanie przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje obowiązkiem opodatkowania, w ramach tzw. remanentu likwidacyjnego, towarów (własnej produkcji i tych, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów), w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 1 i 3 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy powstaje w takich przypadkach w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 6 ustawy o VAT). Jak stanowi art. 14 ust. 9a ustawy o VAT, takim osobom fizycznym oraz osobom, które były wspólnikami rozwiązanych spółek w dniu ich rozwiązania, przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym odpowiednio te osoby lub spółki były podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

A zatem podatek wynikający z opodatkowania remanentu likwidacyjnego wykazywany jest w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (w poz. 43) za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiło rozwiązanie spółki lub zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez osobę fizyczną. Jeżeli, mimo wykazania podatku wynikającego z opodatkowania remanentu likwidacyjnego, w deklaracji tej wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, brzmienie art. 14 ust. 9a ustawy o VAT uprawnia podatników do wykazania tej nadwyżki do zwrotu na rachunek bankowy. Zwrot ten dokonywany jest, co do zasady, w terminie 60 dni od dnia złożenia ostatniej deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (art. 14 ust. 9d w zw. z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT).

Nie ma przy tym znaczenia, że w momencie otrzymania takiego zwrotu nie będzie Pan już podatnikiem VAT (w związku ze zlikwidowaniem działalności gospodarczej i zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu). Zwrot przysługujący na podstawie przepisów art. 14 ust. 9a i nast. ustawy o VAT zawsze dokonywany jest na rzecz podmiotów niebędących już podatnikami (tj. osób fizycznych, które zaprzestały wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, oraz osób będących byłymi wspólnikami rozwiązanych spółek), a więc jest to sytuacja jak najbardziej typowa.

PRZYKŁAD

Podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, że z dniem 31 lipca 2011 r. zaprzestaje wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. VAT wynikający z remanentu likwidacyjnego wyniósł 470 zł. W lipcu u podatnika nie wystąpiła żadna sprzedaż opodatkowana, a więc łączna kwota podatku należnego wykazana w deklaracji VAT-7 za lipiec wyniesie 470 zł. Podatnik nie dokonał również w lipcu żadnych zakupów, lecz wykazana przez niego kwota nadwyżki z poprzedniej deklaracji wyniesie 1430 zł. W tej sytuacji będzie miał prawo wykazać w deklaracji VAT-7 za maj kwotę 960 zł do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni (poz. 60, 61 i 63 deklaracji VAT-7). Nie ma znaczenia, że zwrot podatnik otrzyma już po zamknięciu firmy (np. 9 września 2011 r.).

• art. 14 i art. 87 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »