| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi

Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi

Kiedy można odliczyć VAT z faktur wystawionych przed terminem wykonania usługi, dokumentujących okresowe usługi serwisowe, jeśli wynikające z nich należności zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi? Nie jest to faktura zaliczkowa.

 

Na początku należy zaznaczyć, że faktury, które Państwo otrzymujecie, są wystawiane w niewłaściwych terminach, gdyż faktura dokumentująca zapłatę zaliczki czy wykonanie usługi powinna być wystawiona najwcześniej w dniu otrzymania zaliczki czy wykonania usługi. Nie oznacza to jednak, że z takiej faktury nie można odliczyć VAT. Nie może to jednak nastąpić przed dokonaniem zapłaty lub wykonaniem usługi, gdyż faktura musi dokumentować faktyczne czynności.

 

O prawie do odliczenia VAT decydują dwie podstawowe przesłanki, które muszą być spełnione łącznie. Chodzi o:

1) otrzymanie faktury przez nabywcę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT),

2) nabycie przez niego prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo o wykonanie usługi.

 

Gdy faktura została wystawiona przed terminem wykonania usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że wykonanie usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury (art. 86 ust. 12a pkt 2 ustawy o VAT).

 

Aby dokonać odliczenia, podatnik nie musi czekać do wykonania usługi, m.in. w przypadku gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstaje w terminach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o VAT. Oznacza to, że podatnik nie musi czekać do wykonania usługi, m.in. gdy faktura dokumentuje wpłatę zaliczki. Czy zatem fakturę, która została wystawiona przed zapłatą i wykonaniem usługi, można uznać za zaliczkową, gdy zapłata nastąpi wcześniej niż wykonanie usługi? Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Jak już bowiem wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, w przypadku gdy podatek wynika z faktury, któ, faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku. Dopiero zatem ziszczenie się warunku materialnoprawnego, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, czyli w omawianej sprawie - otrzymanie zaliczki, powoduje, że wystawiona wcześniej faktura może zostać uwzględniona jako dokument dający prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku. Odliczenie może jednak nastąpić w rozliczeniu za okres nie wcześniejszy niż ziszczenie się materialnego warunku, jakim jest powstanie obowiązku podatkowego (zapłata należności).

 

Zasadniczo (z wyjątkami niemającymi w tej sprawie zastosowania) zapłata przed wykonaniem usługi rodzi powstanie obowiązku podatkowego, niezależnie od tego, jak zostanie nazwana faktura wystawiona wcześniej. Taka sytuacja ma miejsce również w tym przypadku. Zapłata należności przed wykonaniem usługi powoduje, że możemy odliczyć VAT z przedwcześnie wystawionej faktury w miesiącu lub kwartale, w którym dokonano zapłaty. Stanowisko to potwierdził NSA w wyroku z 18 lutego 2011 r. (sygn. akt I FSK 298/10).

 

Organy podatkowe nie podzielają jednak tego stanowiska. Uznają, że tak wystawiona faktura nie jest fakturą zaliczkową i dopiero w momencie wykonania usługi podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT. W interpretacji indywidualnej z 9 marca 2011 r. (nr IPPP1-443-1319/10-2/PR) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, że z faktury zapłaconej z góry przed wykonaniem usługi nie można odliczyć VAT w miesiącu jej zapłaty, ale dopiero w miesiącu jej wykonania: „Opłata serwisowa nie jest zaliczką na poczet przyszłego wynagrodzenia (poza tym należność płacona jest dopiero po otrzymaniu faktury, a nie odwrotnie - co oznacza również, że faktura wystawiana przez Kontrahenta nie jest fakturą zaliczkową), jak również faktura za usługi zarządzania od Kontrahenta nie dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 Ustawy o VAT - a zatem nie ma tu wyłączenia, o którym mowa w art. 86 ust. 12a pkt 1 (usługi zarządzania nie są bowiem usługą leasingu, mimo że dotyczą floty samochodów, której Spółka używa na podstawie zawartych umów leasingu).”

 

Jest to błędne stanowisko, gdyż prawo do odliczenia VAT z faktury zaliczkowej nie jest uzależnione od tego, kiedy faktura została wystawiona. Przepisy nie wymagają, aby taka faktura miała w nazwie oznaczenie „zaliczkowa”. Poza tym nie tylko zaliczka, ale również każda zapłata przed wykonaniem usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy, co powinno skutkować prawem do odliczenia VAT u nabywcy.

 

Reasumując, z takiej faktury można odliczyć VAT najwcześniej w miesiącu, w którym dokonano zapłaty, mimo że nie jest to faktura zaliczkowa. Organy podatkowe nie popierają jednak takiego stanowiska.

 

Marcin Jasiński

Podstawa prawna:

art. 86 ust. 10-12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

 

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »