REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana siedziby w trakcie prowadzonej działalności

Anna Potocka

REKLAMA

Spółka zgłosiła do Krajowego Rejestru Sądowego zmianę siedziby. Dawny adres już nie istnieje, firma organizuje się w nowym miejscu, ale nie ma jeszcze wpisu do KRS. Czy deklaracje VAT składa do starego urzędu skarbowego? 

 

REKLAMA

Czy faktury sprzedaży i zakupu powinny być wystawiane na adres siedziby spółki przed zmianą, czy już na nowy adres? Czy za zdarzenie powodujące zmianę właściwości urzędu skarbowego należy przyjąć datę złożenia dokumentów do KRS, datę zmiany umowy spółki czy datę dokonania wpisu przez KRS? KRS zawiadomi urzędy o zmianie siedziby, gdy dokona wpisu (zasada jednego okienka), ale czy VAT trzeba aktualizować samemu?


 

Zmiana siedziby spółki skutkuje koniecznością zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego, urzędu statystycznego, ZUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek o wpis do rejestru powinien być złożony w terminie siedmiu dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS). Zdarzeniem takim jest podjęcie przez walne zgromadzenie spółki uchwały o zmianie jej siedziby (lub zmiana umowy spółki).

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po rozpatrzeniu wniosku sąd wydaje postanowienie o zmianie wpisu do rejestru, co skutkuje koniecznością aktualizacji danych m.in. w rejestrze REGON oraz w ewidencji podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych, prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych (NIP).

 

Właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, a jeżeli czynności te są wykonywane na terenie dwóch lub więcej niż dwóch urzędów skarbowych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę podatnika. W przypadku osób fizycznych właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce ich zamieszkania (art. 3 ust. 1 ustawy o VAT).

 

Gdy ulega zmianie siedziba spółki, co skutkuje jednocześnie zmianą właściwości urzędu skarbowego, płatnicy VAT zobowiązani są do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na formularzu VAT-R do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na nowe miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Obowiązek ten wynika z przepisu art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Formularz wraz z dokumentami potwierdzającymi zmianę należy złożyć w terminie siedmiu dni od zaistnienia zmiany. Wypełnia się w nim m.in. odpowiednio: kwadrat 2 w poz. 4, kwadrat 2 w poz. 8 oraz poz. 9, wpisując w niej naczelnika urzędu skarbowego poprzednio właściwego dla rozliczeń VAT.

 

Za zdarzenie powodujące zmianę właściwości urzędu skarbowego należy zatem uznać datę dokonania wpisu do KRS. Stanowi on podstawę do złożenia druku aktualizacyjnego VAT-R. Oznacza to, że do tego momentu faktury sprzedaży i zakupu powinny być wystawiane na adres siedziby spółki przed zmianą.

 

Nie ma potrzeby składania aktualizacji VAT-R, gdy aktualizacji podlegają dane, które są objęte obowiązkiem aktualizacji NIP. Zasada ta nie obowiązuje, gdy w wyniku aktualizacji zmienia się właściwość urzędu (art. 96 ust. 12 ustawy o VAT).

 

Przepisy ustawy o VAT nie normują natomiast zasad rozliczenia VAT w razie zmiany miejsca prowadzenia działalności (siedziby) w trakcie prowadzonej działalności. Co do zasady reguluje je przepis art. 18 ordynacji podatkowej, który stanowi, że jeśli w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem podatkowym właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ podatkowy, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego. Na podstawie delegacji ustawowej przepisu § 2 tej ustawy Minister Finansów określił w § 13 rozporządzenia z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz.U. Nr 165, poz. 1371 z późn.zm.) odmienne od ogólnej reguły zasady rozliczania VAT w przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach rozliczeń podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, w trakcie którego nastąpiła zmiana właściwości urzędu skarbowego, jest organ podatkowy właściwy dla podatnika z tytułu rozliczeń podatku od towarów i usług w ostatnim dniu tego okresu.

 

Jeżeli zgodnie z odrębnymi przepisami podatnik jest obowiązany do ujawnienia adresu siedziby w odpowiednim rejestrze, powyższą zasadę stosujemy, gdy nowy adres siedziby został ujawniony w tym rejestrze do końca okresu rozliczeniowego, którego deklaracja dotyczy.

 

PRZYKŁAD

Spółka handlowa z siedzibą w Warszawie 20 marca 2011 r. (data wpisu do KRS) zmieniła miejsce tej siedziby i przeniosła ją do Poznania. Ze względu na to, że organem właściwym dla spółki na ostatni dzień marca jest urząd skarbowy w Poznaniu, deklarację VAT-7 za marzec 2011 r. spółka powinna złożyć w urzędzie skarbowym w Poznaniu, a nie w Warszawie.

 

W przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej deklarację VAT za okres, w którym zmiana ta nastąpiła, należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego w ostatnim dniu tego okresu rozliczeniowego, czyli właściwego po zmianie siedziby (miejsca prowadzenia działalności).

 

Urząd skarbowy właściwy ze względu na nowe miejsce siedziby spółki będzie również organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych, z wyjątkiem wszczętych przed zmianą właściwości postępowań podatkowych lub kontrolnych (art. 18a i art. 18b ordynacji podatkowej).

 

Odnosząc się do sytuacji z przykładu, wszelkie korekty deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe przed marcem 2011 r. spółka powinna składać w urzędzie skarbowym w Poznaniu.

 

Podsumowując, VAT podlega odrębnym zasadom aktualizacji. Za zdarzenie skutkujące zmianą właściwości urzędu skarbowego należy przyjąć datę wpisania nowej siedziby spółki do KRS. Do tego momentu wystawiane i przyjmowane faktury powinny mieć poprzedni adres jej siedziby. Deklarację VAT za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana siedziby, spółka powinna złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla jej nowej siedziby.

 

Anna Potocka

Podstawa prawna:

• art. 3, art. 96 ust. 6 i 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• art. 18-18b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA