| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Czy poniesione przez spółkę z o.o. wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 

rada

 

Tak, wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

 

uzasadnienie

 

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć m.in. wydatki związane z opracowywaniem wniosków o dotacje unijne, gdyż wydatki te nie są pokrywane z przyznawanych dotacji (na podstawie art. 15 ust. 1 updop). Należy zaznaczyć, że w przypadku takich wydatków nie znajduje zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 updop. Przypomnijmy, że przepis ten wyłącza możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków bezpośrednio sfinansowanych z niektórych dochodów i przychodów zwolnionych od podatku. Nie ma także żadnego innego przepisu wyłączającego możliwość zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

 

Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2010 r. (nr IBPBI/2/423-1463/09/BG) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2010 r. (nr IPPB5/423-107/10-4/AS). W pierwszej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:

 

Spółka jest zainteresowana uzyskaniem dotacji na zakup środków trwałych ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym Spółka zleciła przygotowanie wniosku firmie doradczej i z tego tytułu ponosi wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie. Wobec powyższego wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie zlecone firmie doradczej stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia. Wydatki te będą stanowiły koszty podatkowe nawet wówczas, gdy Spółka dotacji nie otrzyma lub z dotacji zostanie sfinansowany zakup środków trwałych.

 

WAŻNE!

 

Jeżeli wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji byłyby refundowane w ramach programu pomocowego, to w momencie otrzymania refundacji spółka miałaby obowiązek skorygowania kosztów o wartość otrzymanej refundacji.

 

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »