| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Czy wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie unijne stanowią koszty podatkowe

Czy poniesione przez spółkę z o.o. wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 

rada

 

Tak, wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowią podatkowe koszty uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

 

uzasadnienie

 

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć m.in. wydatki związane z opracowywaniem wniosków o dotacje unijne, gdyż wydatki te nie są pokrywane z przyznawanych dotacji (na podstawie art. 15 ust. 1 updop). Należy zaznaczyć, że w przypadku takich wydatków nie znajduje zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 updop. Przypomnijmy, że przepis ten wyłącza możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków bezpośrednio sfinansowanych z niektórych dochodów i przychodów zwolnionych od podatku. Nie ma także żadnego innego przepisu wyłączającego możliwość zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

 

Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2010 r. (nr IBPBI/2/423-1463/09/BG) czy interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2010 r. (nr IPPB5/423-107/10-4/AS). W pierwszej ze wskazanych interpretacji czytamy, że:

 

Spółka jest zainteresowana uzyskaniem dotacji na zakup środków trwałych ze środków Unii Europejskiej. W związku z tym Spółka zleciła przygotowanie wniosku firmie doradczej i z tego tytułu ponosi wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie. Wobec powyższego wydatki związane z opracowaniem wniosku o dofinansowanie zlecone firmie doradczej stanowią, zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie ich poniesienia. Wydatki te będą stanowiły koszty podatkowe nawet wówczas, gdy Spółka dotacji nie otrzyma lub z dotacji zostanie sfinansowany zakup środków trwałych.

 

WAŻNE!

 

Jeżeli wydatki na przygotowanie wniosku o dofinansowanie z UE inwestycji byłyby refundowane w ramach programu pomocowego, to w momencie otrzymania refundacji spółka miałaby obowiązek skorygowania kosztów o wartość otrzymanej refundacji.

 

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK