| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zaliczka, a odliczenie podatku VAT

Zaliczka, a odliczenie podatku VAT

Wykonawca zażądał ode mnie przed wykonaniem usługi remontowej w mojej firmie wpłaty 30% jej wartości kosztorysowej. Na potwierdzenie przedpłaty otrzymałem fakturę VAT - zaliczka. Roboty nie zostały jeszcze wykonane. Czy w takiej sytuacji mogę odliczyć podatek VAT wynikający z tej faktury?

 

Tak. Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Usługi remontowe w Pana firmie niewątpliwie spełniają ten warunek. W ust. 12 ww. artykułu ustawodawca zastrzegł, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powstaje z chwilą wykonania usługi. Dotyczy to jednak faktur, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 a) lub 1 c), czyli:

• z tytułu nabycia towarów i usług;

• od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu.

Przepis art. 86, ust. 12 nie ma zastosowania do faktur potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty). Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, zawartego w fakturach dokumentujących wpłaty zaliczek przed wykonaniem usługi lub przed otrzymaniem towarów, wynika z art. 86, ust. 2 pkt 1 b). Zatem otrzymanie faktury, która potwierdza uiszczenie zaliczki, uprawnia Pana do odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego w rozliczeniu za okres, w którym Pan ją otrzymał. Jeżeli nie dokonał Pan tego w miesiącu wpływu faktury, można to uczynić w jednym z dwóch następnych miesięcy. Pozwala na to art. 86, ust 11 ustawy o VAT.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »