| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak amortyzować środki trwałe używane sezonowo

Jak amortyzować środki trwałe używane sezonowo

Wiosna to czas podejmowania „uśpionej” w trakcie zimy działalności sezonowej, związanej z okresem wiosna – lato. W tym momencie warto przypomnieć zasady amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo. Przepisy podatkowe (updof, updop) przewidują bowiem dla nich szczególne zasady amortyzacji.


Odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy dokonywać tylko w okresie ich wykorzystywania. Wysokość odpisu miesięcznego można ustalić w dwojaki sposób, tj. przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych:

• przez liczbę miesięcy w sezonie albo

• przez 12 miesięcy w roku

- art. 22h ust. 1 pkt 3 updof, art. 16h ust. 1 pkt 3 updop.

W wyroku z 20 marca 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1546/95) NSA wskazał, że za działalność sezonową należy uznać taką działalność gospodarczą, której wyniki są zależne od warunków atmosferycznych czy też innych, odznaczających się określoną regularnością, związanych z prawami przyrody.

Powyższe przepisy nie mają więc zastosowania w przypadku środków trwałych używanych sezonowo z innych powodów niż warunki atmosferyczne panujące w danym sezonie.

PRZYKŁAD

Pan Jan Nowak prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. W styczniu 2010 r. kupił dwie naczepy - chłodnie do przewozu łatwo psujących się artykułów spożywczych. Pan Nowak kupił chłodnie pod kątem podpisanego kontraktu na transport owoców, który ma się odbywać w okresie letnim. Nie powinien jednak amortyzować kupionych naczep w sposób przewidziany dla środków trwałych używanych sezonowo. Transport artykułów spożywczych nie jest działalnością sezonową, ponieważ może być świadczony przez cały rok.

Bez względu na sposób obliczenia wysokości miesięcznego odpisu dla sezonowego środka trwałego odpisy te należy zaliczyć do kosztów tylko w okresie używania środka. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2007 r. (nr ITPB1/415-175/07/PS).

PRZYKŁAD

Spółka prowadzi sieć ośrodków wczasowych nad morzem. Do tych ośrodków kupiła skutery wodne (rodzaj 778 KŚT - Inny tabor pływający) o wartości początkowej 12 000 zł każdy. Skutery wodne są środkami trwałymi używanymi sezonowo przez spółkę w okresie od 1 maja do 30 września (5 miesięcy). Roczny odpis amortyzacyjny wynosi dla skutera wodnego 840 zł (12 000 zł x 7% - stawka z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych). Ten roczny odpis jest podstawą do wyliczenia odpisów faktycznie zaliczanych w danym roku do kosztów. Odpisy amortyzacyjne zaliczone w danym roku do kosztów spółka może bowiem wyliczyć na dwa sposoby:

1. Roczną wartość amortyzacji podzielić przez 12 miesięcy, wtedy odpis miesięczny wyniesie 70 zł (840 zł / 12 miesięcy). Do kosztów spółka zaliczy w danym roku odpisy w wysokości 350 zł (70 zł x 5 miesięcy).

2. Roczną wartość amortyzacji podzielić przez liczbę miesięcy w sezonie, wtedy odpis miesięczny wyniesie 168 zł (840 zł / / 5 miesięcy). Do kosztów spółka zaliczy w danym roku odpisy w wysokości 840 zł (168 zł x 5). Druga metoda pozwala na szybszą amortyzację środka trwałego.

W obu przypadkach odpisy będą dokonywane i zaliczane przez spółkę do kosztów w okresie maj - wrzesień.

• art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146

• art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1664

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK