REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować straty i ubytki w VAT

Krystyna Dziedzic
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wypadku firmowego samochodu przewożącego części samochodowe powstały niedobory towarów, które wystąpiły na skutek utraty towarów (kradzieży) oraz na skutek ich częściowego oraz całkowitego uszkodzenia. Jak dokumentować w VAT te ubytki, aby nie korygować podatku naliczonego?

rada

REKLAMA

Stwierdzone niedobory czy straty nie podlegają opodatkowaniu VAT, jednak niezbędne jest ich właściwe udokumentowanie. Podstawą do stwierdzenia powstałej straty powinien być protokół szkody opisujący zdarzenie (sporządzony przez podatnika). Protokół powinien wskazywać datę powstania zdarzenia i jego przyczynę oraz zawierać dokładne obliczenie wielkości straty. Powinien być uzupełniony o protokół policji w przypadku kradzieży bądź zgłoszenie szkody instytucji ubezpieczeniowej oraz pisemne wyjaśnienia osób materialnie odpowiedzialnych.

uzasadnienie

REKLAMA

Problem niedoborów często pojawia się w pytaniach naszych Czytelników. O tym, jak rozliczać niedobory, pisaliśmy w numerze 3 „Biuletynu VAT” z 2009 r. Ostatnio podatnicy zadają pytanie, jak dokumentować powstałe straty, aby organy podatkowe ich nie kwestionowały.

Wyjaśnienia należy zacząć od definicji ubytku. Otóż ubytek, niedobór, strata oznacza zmniejszenie się ilości towaru. Strata towaru może wystąpić również wskutek działania sił wyższych (np. powódź, huragan, zbyt wysoka temperatura, zbyt niska temperatura), a także w wyniku określonego działania lub braku wymaganej reakcji człowieka (straty w trakcie produkcji, w trakcie magazynowania, sprzedaży).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są też towary wrażliwe na warunki przewozu czy składowania, szczególnie narażone na powstawanie szkód w czasie transportu, np. alkohol, kawa, tytoń, jajka, paliwo, cegła, mąka.

Fakt wystąpienia niedoboru nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w przedmiocie opodatkowania określonym w art. 5 ustawy o VAT przypadek ten nie jest wymieniony.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w ustawie o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków, które są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem przy zakupie towarów podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nabył towary w celu ich dalszej sprzedaży opodatkowanej. Jednak zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy, w przypadku gdy podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego, a następnie zmieniło się to prawo, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego. Korekta podatku naliczonego (jeśli powstały niedobory) zależy od prawidłowego udokumentowania tych niedoborów.

WAŻNE!

Korekta podatku naliczonego od nabycia towarów, gdy stwierdzono ich niedobory, zależy od prawidłowego udokumentowania tych niedoborów.

REKLAMA

Z przepisu art. 185 Dyrektywy 2006/112/WE wynika, że korekta nie jest dokonywana m.in. w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży towarów. Ponieważ wykładni polskich przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy dokonywać z uwzględnieniem przepisów dyrektywy unijnej, więc w przypadku zagubienia, zniszczenia lub kradzieży nie dokonuje się korekty uprzednio odliczonego VAT. Jednak dotyczy to tych towarów, których niedobory zostały przez podatnika właściwie udokumentowane.

Należy zwrócić uwagę, że VAT jest częścią systemu prawnego obowiązującego w Polsce. Przepisy ustawy o VAT w ogóle nie regulują kwestii dokumentowania strat i ubytków. Obowiązek dokumentowania powstałych niedoborów wynika z art. 27 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych muszą być wyjaśnione i rozliczone przez jednostki gospodarcze w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadł termin inwentaryzacji.

Formalną podstawą do stwierdzenia powstałej straty powinien być protokół szkody opisujący zdarzenie (sporządzony przez podatnika), wskazujący datę powstania zdarzenia, jego przyczynę oraz zawierający dokładne obliczenie wielkości straty, uzupełniony o protokół policji w przypadku kradzieży bądź zgłoszenie szkody instytucji ubezpieczeniowej oraz pisemne wyjaśnienia osób materialnie odpowiedzialnych. W innych okolicznościach niedobory nie mogą być uwzględnione i konieczna będzie korekta podatku naliczonego.

Samo wyjaśnienie przyczyn powstania niedoborów bez ich odpowiedniego udokumentowania jest niewystarczające, aby odstąpić od korekty podatku naliczonego.

• art. 5, art. 91 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• art. 27 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 91, poz. 742

Krystyna Dziedzic

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA