| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Leasing samochodu a VAT

Leasing samochodu a VAT

Wejście w życie nowej ustawy o VAT od 1 maja 2004 r. w ograniczyło możliwość odliczenia podatku naliczonego VAT od wykorzystywanych w działalności gospodarczej samochodów. Nowelizacja z 2005 r. jeszcze bardziej to prawo zawęziła.

• pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób, łącznie z kierowcą.

Spełnienie tych warunków musi potwierdzić dodatkowe badanie auta przez stację diagnostyczną. Takie zaświadczenie musi być dostarczone przez podatnika właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od jego otrzymania - termin ten traktowany jest jako instrukcyjny, tzn. jego niezachowanie nie powoduje w praktyce utraty prawa do pełnego odliczenia podatku VAT. Prawo takie podatnik traci jednak całkowicie, jeśli uzyskane zaświadczenie zawiera dane niezgodne ze stanem faktycznym, tj. jeśli de facto samochód nie spełnia powyższych wymagań.

Pełne odliczenie podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia samochodów przysługuje również podatnikom, których przedmiotem działalności jest:

• odprzedaż tych samochodów lub

• oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, jeśli samochody te są przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

W każdym innym przypadku, tj. przy nabyciu najmie, dzierżawie lub leasingu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t, podatnikom VAT przysługuje prawo do odliczenia wyłącznie 60% podatku naliczonego, nie więcej niż łącznie 6000 zł.

Ponieważ wprowadzone zmiany powodowały dalsze zawężenie możliwości odliczania VAT od użytkowanych samochodów, przewidziano przepisy przejściowe dla już zawartych umów leasingu, najmu i dzierżawy:

• w przypadku samochodów wykorzystywanych na podstawie umów zawartych przed 1.6.2005 r. podatnicy zachowali prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim wynikało to z przepisów ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie nowelizacji;

• - w przypadku samochodów wykorzystywanych na podstawie umów zawartych przed 1.6.2005 r., w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT, podatnicy zachowali prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku, pod warunkiem że umowy te zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do 15.06.2005 r. i nie zmieniły się po 1.6.2005 r.

Powyższe przepisy są podstawą do rozróżnienia kilku rodzajów skutków podatkowych, jakie zaistniały po stronie leasingobiorców w zależności od tego, kiedy zawarte zostały przez nich umowy leasingu i jakich samochodów umowy te dotyczyły:

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK