| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

Czy wydatki na monitoring zwiększą wartość początkową budynku

W naszej spółce zainstalowaliśmy system monitoringu. Czy można go zaliczyć bezpośrednio w koszty? Czy będzie on zwiększał wartość początkową budynku?

Stanowisko takie popierają również organy podatkowe. Na następujące pytanie spółki: Czy okablowanie wbudowane na stałe w budynek powiększa wartość początkową tego budynku, a części ruchome składające się na system monitoringu łącznie stanowią odrębny środek trwały zaklasyfikowany pod symbolem 622 jako urządzenie elektrowizyjne? - Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z 22 listopada 2005 r., nr DP/P1/423-0113/1/05/AP, odpowiedział następująco:

Tak więc, jeżeli przewody sieci są umieszczone (zainstalowane, wbudowane) trwale w ścianach budynku - jak to ma miejsce w stanie faktycznym przedstawionym przez Podatnika - to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku. W przypadku gdy budynek nie stanowi własności podatnika, wydatki te stanowią „inwestycję w obcym środku trwałym”, której wartość początkową ustala się na zasadach wynikających z art. 16g ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Natomiast gdyby okablowanie zostało zainstalowane nietrwale, na zewnątrz budynku (na tynku na listwach montażowych), to wówczas koszt poniesiony na jego instalację zwiększyłby wartość początkową zestawu do monitoringu budynku.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2008 r., nr IPPB1/415-121/08-2/ES, czytamy zaś:

Zgodzić należy się z wnioskodawcą, że koszty związane z wybudowanymi instalacjami zwiększają wartość początkową środka trwałego, pod warunkiem że są trwale związane z budynkiem. Instalacje nietypowe, które mogą obsługiwać kilka budynków lub mogą funkcjonować niezależnie od instalacji będących integralną częścią budynku, stanowią samodzielny środek trwały.

Dodajmy, iż w stanie faktycznym wskazano, że instalacje nietypowe to:

(...) części instalacji elektrycznej (kompensator mocy wraz z osprzętem, instalacja zasilania wewnętrznego, oświetlenie zewnętrzne), komputerowej (przenośne nadajniki - odbiorniki, szyny stabilizujące itp.), klimatyzacyjnej (klimatyzatory, nawilżacze, osuszacze), systemu kontroli dostępu (komputer, kamery). Cechą charakterystyczną opisanych instalacji/części tych instalacji jest fakt, że nie są trwale związane z budynkiem i mogą być wykorzystywane w innych instalacjach poza budynkiem. Poza tym instalacje te lub ich części mogą funkcjonować niezależnie od instalacji będących integralną częścią budynku.

W praktyce, jeśli w budynku nie są przeprowadzane żadne prace, np. remontowe, systemy monitoringu nie są wbudowywane na stałe w budynek, gdyż wymagałoby to m.in. kucia ścian. W takiej sytuacji instalacje te są umieszczane na zewnątrz budynku, np. pod listwami. Wówczas system monitoringu nie podnosi wartości początkowej budynku, ale może stanowić odrębny środek trwały.

Stanowisko takie popierają również organy podatkowe. W postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 14 sierpnia 2007 r., nr US.PD-I/1/15/52/2007, Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole stwierdził, że:

O tym więc, czy dana instalacja będzie stanowiła samodzielny środek trwały, decyduje sposób jej zamontowania. Jeżeli system wizyjny i instalacja alarmowa nie są wbudowane w konstrukcję budynku na stałe, czyli mogą być odłączone bez naruszania elementów budynku lub samego systemu, to wtedy stanowią odrębne od budynku urządzenie techniczne amortyzowane wg 10% stawki rocznej.

Aby system monitoringu uznać za odrębny środek trwały, powinien on spełniać następujące kryteria:

• stanowić własność lub współwłasność podatnika,

• być nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,

• być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,

• przewidywany okres jego używania musi być dłuższy niż rok,

• być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »