| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak opodatkować darowiznę przedsiębiorstwa

Jak opodatkować darowiznę przedsiębiorstwa

Mam pytanie dotyczące darowizny przedsiębiorstwa. Moja szwagierka chciałaby przekazać swojemu bratu firmę, która zajmuje się handlem materiałami budowlanymi. Przez 10 lat firma była zarejestrowana na nią, ale działalność była wykonywana w lokalu jej brata. Przeczytaliśmy, że jeżeli daruje całą firmę, wówczas nie trzeba będzie płacić VAT. Jak to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy przy zawiadomieniu należy przedstawić spis z natury? Czy w wyniku darowizny brat szwagierki będzie mógł dalej odsprzedawać towary w nowo zarejestrowanej działalności? Czy należy złożyć dodatkowe dokumenty w zakresie innych podatków?

Umowa darowizny co do zasady powinna mieć formę aktu notarialnego, co wynika z art. 890 § 1 k.c. Umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się jednak ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

Zasady określające formę, w jakiej powinna zostać zawarta umowa darowizny, nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron. Ze względu na to, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu przedmiotem darowizny jest przedsiębiorstwo, należy zastosować przepisy określające formę, którą trzeba zachować w przypadku zbycia przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 751 § 1 k.c. zbycie przedsiębiorstwa (w tym w drodze darowizny) powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Z pytania wynika, że szwagierka prowadzi działalność gospodarczą w lokalu, który stanowi własność jej brata, w związku z czym lokal ten nie będzie przedmiotem darowizny. Jeżeli jednak w skład prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa wchodzą nieruchomości, to wymagana jest forma aktu notarialnego.

Darowizna przedsiębiorstwa będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn, ponieważ nabycie przez osobę fizyczną własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednak od 1 stycznia 2007 r., zgodnie z dodanym art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę podlega zwolnieniu od tego podatku, pod warunkiem powiadomienia urzędu skarbowego o dokonanej transakcji. Przepisy ustawy nie uzależniają skorzystania ze zwolnienia od rodzaju przekazanych rzeczy czy praw ani od ich wartości. Istotne jest, aby transakcja była dokonana pomiędzy członkami najbliższej rodziny, wymienionymi w art. 4a ustawy, w tym pomiędzy rodzeństwem. Zatem darowizna przedsiębiorstwa, dokonana przez siostrę na rzecz brata, również skorzysta z tego zwolnienia, pod warunkiem że obdarowany (czyli brat) zgłosi nabycie przedsiębiorstwa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ewentualne niespełnienie wymogu w tym zakresie spowoduje, że nabycie przedsiębiorstwa będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Dlatego aby uniknąć zapłaty podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny, warto terminowo złożyć zgłoszenie o jego nabyciu na formularzu SD-Z2.

Jeśli nabycie przedsiębiorstwa następuje na podstawie umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego, to nie ma potrzeby składania formularza SD-Z2, ponieważ zgłoszenia transakcji dokonuje notariusz.

WAŻNE!

Darowizna przedsiębiorstwa dokonana pomiędzy rodzeństwem korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że obdarowany zgłosi nabycie przedsiębiorstwa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli nabycie przedsiębiorstwa następuje na podstawie umowy darowizny sporządzanej w formie aktu notarialnego, nie ma potrzeby składania formularza SD-Z2, ponieważ zgłoszenia transakcji dokonuje notariusz.

Z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że w wyniku nabycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny u obdarowanego (czyli u brata) nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dlatego nie będzie on miał obowiązku zapłaty podatku dochodowego oraz złożenia PIT w związku z otrzymanym przedsiębiorstwem.

Obowiązek informacyjny wobec urzędu skarbowego będzie jednak spoczywał na darczyńcy (szwagierce). Wynika on z zaprzestania przez darczyńcę prowadzenia działalności gospodarczej. Ciąży więc na nim obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego i ustalenia dochodu na dzień likwidacji, przy czym (podobnie jak ma to miejsce w przypadku VAT) jeśli przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny nastąpi przed likwidacją działalności, to po stronie darczyńcy nie powstanie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Ze stanowiskiem tym zgodził się również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2008 r., nr IBPB1/415-271/08/WRz.

• art. 551, art. 751 § 1 i 4, art. 158 i 890 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 42, poz. 341

• art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 203, poz. 1267

• art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d), art. 2 pkt 4, art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U z 2009 r. Nr 22, poz. 120

• art. 6 pkt 1, art. 91, art. 96 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 7 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »