| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

Czy można zrezygnować ze zwolnienia, gdy działalność została rozpoczęta w trakcie roku

W lutym tego roku rozpoczęłam działalność gospodarczą i nie zrezygnowałam ze zwolnienia z VAT. Czy w związku z tym, że nie przekroczyłam kwoty limitu 50 000 zł, będę mogła dobrowolnie zrezygnować ze zwolnienia i być VAT-owcem od 1 maja br.?

• odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku, które z mocy prawa podlegają zwolnieniu przedmiotowemu w VAT (art. 113 ust. 2 ustawy),

• dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostaną zaliczone do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Ustawodawca wyłączył natomiast z prawa do zwolnienia czynności określone w art. 113 ust. 13 ustawy, co oznacza, że wykonywanie którejkolwiek z nich skutkuje brakiem możliwości jego wyboru do całej prowadzonej działalności, niezależnie od wartości przewidywanego obrotu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu, do chwili uzyskania obrotu z faktycznie zrealizowanej sprzedaży w kwocie niższej od wyliczonej kwoty limitu (w przedstawiony sposób), firma ma prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT (pod warunkiem że nie podejmie żadnej z czynności wyłączających). Nie oznacza to natomiast, że ma taki obowiązek.

WAŻNE!

Podatnik czynny VAT może powrócić do zwolnienia podmiotowego po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował, gdy spełnia warunki uprawniające do zwolnienia.

Utrata statusu podatnika zwolnionego podmiotowo w VAT może nastąpić w dwu przypadkach:

• utraty prawa do tego zwolnienia,

• rezygnacji z tego zwolnienia.

Jeśli firma korzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT od chwili rozpoczęcia działalności, może z niego zrezygnować (art. 113 ust. 4 ustawy). Korzystanie z tego zwolnienia od chwili rozpoczęcia działalności nie stanowi w tym żadnej przeszkody. Warunkiem rezygnacji jest pisemne zawiadomienie o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, od którego firma chce stać się czynnym podatnikiem VAT. Zawiadomienie firma powinna złożyć na formularzu VAT-R. Jeżeli firma nie złożyła go (nie miała takiego obowiązku), rozpoczynając działalność (z wyborem opcji zwolnienia podmiotowego), to będzie ono zgłoszeniem rejestracyjnym na potrzeby VAT. Jeśli uprzednio złożyła je, będzie ono zgłoszeniem aktualizującym zmiany jej statusu.

Przykład

Firma prowadzi działalność od 10 lutego 2009 r. i korzysta ze zwolnienia podmiotowego. Od 1 maja chce rozliczać się w VAT na zasadach ogólnych. Powinna w tym celu złożyć formularz VAT-R w urzędzie skarbowym właściwym do rozliczeń VAT do końca kwietnia 2009 r., zaznaczając w nim opcje dla czynnego podatnika VAT.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »