| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów

Kiedy zaliczyć skapitalizowane odsetki do kosztów

Spółka z o.o. otrzymała w banku kredyt obrotowy na prowadzonym w nim rachunku. Czy odsetki za wykorzystany limit kredytowy naliczone i dopisane do salda debetowego są kosztem uzyskania przychodów spółki? Jeśli tak, to kiedy?


RADA

Odsetki za wykorzystany limit kredytowy są kosztem uzyskania przychodów spółki w momencie ich skapitalizowania (dopisania przez bank do salda debetowego). Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wydatki na spłatę pożyczek i kredytów nie stanowią, co do zasady, kosztów podatkowych. Wyjątek dotyczy niektórych pożyczek waloryzowanych kursem waluty obcej - art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) updop. Kosztami takimi mogą być także odsetki od kredytów i pożyczek. Dotyczy to:

1) skapitalizowanych odsetek od pożyczek i kredytów oraz

2) naliczonych i zapłaconych albo umorzonych odsetek od pożyczek i kredytów (art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 updop).

Za kapitalizację odsetek uznaje się sytuację, w której do kwoty pożyczonej (pożyczanej) dolicza się odsetki. Od tego momentu skapitalizowane odsetki traktowane są jak część pożyczonej (pożyczanej) kwoty, a więc dalsze odsetki naliczane są m.in. od skapitalizowanych już odsetek. Skapitalizowane odsetki od pożyczek i kredytów stanowią koszt uzyskania w dacie ich kapitalizacji. Stanowisko takie podzielają również organy podatkowe w swych wyjaśnieniach (np. postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego US w Warszawie z 17 października 2006 r., nr 1472/ROP1/423-312-27748/06/KM). W konsekwencji odsetki za wykorzystany limit kredytowy stają się kosztem uzyskania przychodów spółki w momencie ich skapitalizowania (dopisania przez bank do salda debetowego).

• art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) i pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz 100

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK