| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wartość początkowa samochodu

Wartość początkowa samochodu

Miesiąc przed rozpoczęciem działalności gospodarczej kupiłem samochód dostawczy, a na dowód tego mam stosowną umowę, w której jest określona jego wartość. Samochód ten chcę wprowadzić do ewidencji środków trwałych firmy. Jak określić jego wartość początkową? Czy przyjąć cenę wynikającą z umowy, czy cenę rynkową?

Podatnik ma prawo dokonać własnej wyceny środków trwałych. Wycena taka powinna uwzględniać ceny rynkowe środków tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stan i stopień ich zużycia. Na podstawie art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to możliwe tylko wtedy, gdy nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych przed ich wprowadzeniem do ewidencji. W omawianym przypadku samochód został kupiony za określoną w umowie cenę. Nie mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której ustalenie ceny nabycia nie jest możliwe, ponieważ cena zakupu środka trwałego jest wartością znaną. Zatem zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wartość początkową samochodu należy ustalić na podstawie ceny nabycia.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »