| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć przed wykonaniem pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy, która nie uwzględnia świadczenia usług poza terytorium kraju. Dlatego ALFA Sp. z o.o., bez względu na wysokość uzyskanych obrotów z tytułu świadczenia usług budowlanych na nieruchomościach, które są opodatkowane poza terytorium naszego kraju, nie ma obowiązku złożenia VAT-R. Może to jednak uczynić, jeśli będzie chciała odliczać podatek VAT naliczony od zakupów dokonanych na terytorium Polski, które będą związane z wykonywaną działalnością. W takim przypadku, jako podatnik VAT czynny, będzie mogła występować o zwrot tego podatku na rachunek bankowy.

Podatnicy są zobowiązani złożyć zgłoszenie rejestracyjne:

• przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdy podatnik rozpoczynający działalność rezygnuje ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów,

• przed dniem dokonania pierwszej dostawy towarów lub świadczenia usług innych niż zwolnione od podatku - w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej dostawy lub świadczenia usług,

• przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia - w przypadku utraty prawa do zwolnienia,

• przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia - w przypadku rezygnacji ze zwolnienia.

Za wydanie potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego naczelnik urzędu skarbowego pobiera opłatę skarbową w wysokości 170 zł (wysokość opłaty skarbowej i podstawa jej pobrania wynika z poz. 16 załącznika do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - Dz.U. z 2006 r. nr 225, poz. 1635 ze zm). O ile pierwsze złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R powoduje konieczność uiszczenia opłaty skarbowej, o tyle aktualizacja tego zgłoszenia nie wiąże się już z żadnymi opłatami.

5.1. Nowy druk VAT-R

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 211, poz. 1331). Określa ono nowy wzór deklaracji VAT-R.

UWAGA!

Stary druk formularza VAT-R (7) może być stosowany jeszcze do 31 grudnia 2009 r. Oznacza to, że podatnicy w 2009 r. mogą wykorzystywać zarówno stary formularz VAT-R (7), jak i nowy VAT-R (8). Rozporządzenie określa jednak 2 kategorie podatników, którzy dokonując zgłoszenia rejestracyjnego lub jego aktualizacji muszą posługiwać się już nowym wzorem VAT-R.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Biblioteka księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK