| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz spółki przez wspólnika wnoszącego je w postaci wkładu do spółki jawnej stanowi dla niego przychód i koszt podatkowy? Jak rozliczyć tego typu świadczenie po stronie pozostałych wspólników oraz jakie inne skutki podatkowe wywołuje wniesienie takiego wkładu?


RADA

Jeżeli wspólnik nieodpłatnie świadczy usługi na rzecz spółki, to nie powstanie u niego z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu pdof. Wartość świadczonych usług nie będzie dla niego również kosztem podatkowym. Zdaniem organów skarbowych świadczenie to będzie stanowiło jednak przychód dla pozostałych wspólników.

UZASADNIENIE

Pojęcie wkładu wspólnika nie zostało wyraźnie zdefiniowane w Kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z art. 48 ust. 2 § 2-3 k.s.h. wkład wspólnika może polegać na:

• przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw,

• dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

Dotyczy to tylko spółek osobowych.

Jak widać, wspólnicy mają daleko idącą swobodę w wyborze form wnoszenia wkładów. Jedną z nich jest świadczenie pracy przez wspólników na rzecz spółki. W związku z tym powstaje pytanie o rozliczenie tego rodzaju świadczenia przez wykonującego pracę wspólnika oraz pozostałych wspólników.

Jeżeli praca jest wykonywana przez wspólnika nieodpłatnie, nie można mówić o uzyskiwaniu przez niego przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Nie powstanie również u niego z tego tytułu koszt podatkowy. Taki sposób postępowania wynika z interpretacji przyjętych przez organy skarbowe. Powołują się one na art. 23 ust. 1 pkt 10 updof, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. W tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usług „samemu sobie”.

Zdaniem organów skarbowych świadczone nieodpłatnie usługi będą jednak stanowiły przychód dla pozostałych wspólników proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Potwierdza to pismo Podsekretarza Stanu nr PB4/AK-031-23/02 pkt 5 z 4 kwietnia 2002 r. do izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej:

(...) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 8 § 1 k.s.h. - przyp. red.). Z przepisu tego wynika m.in., że majątek takiej półki stanowi jej wyłączną własność. Z drugiej jednak strony spółki osobowe prawa handlowego (...) nie są podatnikami podatku dochodowego; takimi podatnikami w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy takiej spółki. (...) Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie „dla siebie samego” w takim zakresie, w jakim „przychody i koszty spółki osobowej” stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom,jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt. Jednocześnie, w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu ani przez spółkę osobową, ani przez tego wspólnika przychodu „z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - „świadczył samemu sobie”.Nie wyklucza to faktu, że tego rodzaju świadczenie może stanowić przychód pozostałych wspólników takiej spółki. (...)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Komandzik-Szałagan

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »