| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Którzy podatnicy mają od 1 stycznia 2009 r. możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT? W jakich terminach i w jakiej wysokości wpłacają zaliczki na podatek?

Jeśli zatem podatnik rozlicza się kwartalnie już za pierwszy kwartał 2009 r., wpłaca pierwszą zaliczkę w wysokości zobowiązania za październik 2008 r. Druga zaliczka będzie w wysokości zobowiązania za listopad 2008 r.

Wynika to z dodanego nowego ust. 2e art. 103 ustawy o VAT.

Zgodnie z jego brzmieniem: „Podatnicy rozpoczynający dokonywanie rozliczeń za okresy kwartalne, którzy w poprzednim kwartale rozliczali się za okresy miesięczne - zaliczki, o których mowa w ust. 2a, wpłacają w pierwszym kwartale, za który będą się rozliczać za okresy kwartalne, w wysokości:

1) za pierwszy miesiąc tego kwartału - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne,

2) za drugi miesiąc tego kwartału - w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne

- przy czym przepis ust. 2c stosuje się odpowiednio”.

Tę metodę obliczania zaliczek stosują w I kwartale podatnicy, którzy nie są małymi podatnikami i od 2009 r. wybrali kwartalną metodę rozliczeń.

Przykład

Jan Kowalski zdecydował się na kwartalną metodę rozliczeń. Złożył w stosownym terminie zawiadomienie o wyborze tej formy rozliczeń naczelnikowi urzędu skarbowego, w którym rozlicza się w zakresie VAT. Podatek będzie płacił zaliczkowo. Już za pierwszy kwartał 2009 będzie składał deklaracje kwartalne, zatem pierwszą zaliczkę za styczeń 2009 r. musi wpłacić w wysokości zobowiązania podatkowego za październik 2008 r. Zobowiązanie podatkowe za październik wynosiło 1230 zł, więc Jan Kowalski jako zaliczkę za styczeń musi wpłacić 1230 zł. Natomiast zaliczkę za luty musi wpłacić w wysokości zobowiązania podatkowego za listopad 2008 r. Była to kwota 1050 zł, więc zaliczka za luty 2009 r. będzie równa tej kwocie.

W przypadku podatników, u których w poprzednim kwartale należne zobowiązanie podatkowe było zerowe, nie powstaje obowiązek wpłacania zaliczek na podatek.

Kwotę należnego zobowiązania podatkowego przyjmuje się za zerową, jeżeli w wyniku rozliczenia za dany kwartał zobowiązanie takie nie wystąpi lub jeżeli z rozliczenia tego będzie wynikała kwota zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku.

Podatnik może również w takim przypadku wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek.

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »