| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian.

PROBLEM

Czy każdy podatnik może stosować zwolnienie podmiotowe w 2009 r.?

RADA

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Podatnicy wykonujący niektóre rodzaje działalności, wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy, nie mają prawa do korzystania z tego zwolnienia. W 2009 r. nie zmienił się zakres tych wyłączeń. Ze zwolnienia nadal nie mogą korzystać m.in. podatnicy sprzedający wyroby jubilerskie, kosmetyki wymienione w tym przepisie, a także podatnicy świadczący usługi prawnicze i doradcze.

Należy dodać, że art. 113 ust. 13 wyłącza ze zwolnienia podmiotowego również import towarów i usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Podatnik, który wykona te czynności, nie traci prawa do zwolnienia podmiotowego. Jest jednak obowiązany do rozliczenia VAT z tytułu importu, WDT lub dostawy rozliczanej przez nabywcę, niezależnie od stosowanego zwolnienia podmiotowego. Wiąże się to z obowiązkiem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, złożenia deklaracji VAT, a w przypadku WDT również informacji podsumowującej.

• art. 113, art. 109 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »