| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?

W opisanej sytuacji może się Pani powoływać na fakt, że otrzymana kwota była pożyczką. Pożyczka nie stanowi przychodu dla celów podatku dochodowego (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof). W 2006 r. pożyczka udzielana między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej, jeżeli przekraczała 9637 zł, podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku od tego rodzaju pożyczki wynosiła 2% (art. 7 ust. 1 pkt 4 upcc).

Należy jednak pamiętać o brzmieniu art. 7 ust. 5 upcc. Zgodnie z nim:

Stawka podatku wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:

1) podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony;

2) biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obecnie, ale niestety nie w 2006 r., gdy przedmiotowa kwota została przelana na Pani konto, wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych są pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między najbliższymi członkami rodziny, w tym między małżonkami, w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, czyli 9637 zł. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest:

• złożenie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,

• udokumentowanie otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym (art. 9 pkt 10 lit. b upcc).

Zgodnie z art. 47 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: kodeks) małżonkowie mogą - przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego - wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej w trakcie małżeństwa podziału majątku wspólnego można dokonać w samej umowie albo zobowiązać się do takiego podziału w określonym czasie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »