| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy na działalność gospodarczą pomiędzy małżonkami

Jesteśmy małżeństwem ponad 10 lat. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. Z mężem mamy umowę o rozdzielności majątkowej. W styczniu 2006 r. zarejestrowałam działalność gospodarczą i mąż przekazał na mój rachunek bankowy kwotę 180 000 zł na zakup karczmy. Obecnie mam kontrolę w firmie i kontrolujący uważają, że otrzymałam dochód z nieujawnionych źródeł, od którego będę musiała zapłacić podatek według stawki 75%. Czy kontrolujący mają rację?

W opisanej sytuacji może się Pani powoływać na fakt, że otrzymana kwota była pożyczką. Pożyczka nie stanowi przychodu dla celów podatku dochodowego (art. 14 ust. 3 pkt 1 updof). W 2006 r. pożyczka udzielana między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej, jeżeli przekraczała 9637 zł, podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku od tego rodzaju pożyczki wynosiła 2% (art. 7 ust. 1 pkt 4 upcc).

Należy jednak pamiętać o brzmieniu art. 7 ust. 5 upcc. Zgodnie z nim:

Stawka podatku wynosi 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego:

1) podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zmiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony;

2) biorący pożyczkę, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. b, powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obecnie, ale niestety nie w 2006 r., gdy przedmiotowa kwota została przelana na Pani konto, wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych są pożyczki udzielane w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między najbliższymi członkami rodziny, w tym między małżonkami, w wysokości przekraczającej kwotę wolną od podatku od spadków i darowizn, czyli 9637 zł. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest:

• złożenie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,

• udokumentowanie otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym (art. 9 pkt 10 lit. b upcc).

Zgodnie z art. 47 § 1 ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej: kodeks) małżonkowie mogą - przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego - wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa).

W przypadku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej w trakcie małżeństwa podziału majątku wspólnego można dokonać w samej umowie albo zobowiązać się do takiego podziału w określonym czasie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK