| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Sprzedaż na rzecz pracownika będzie rejestrowana na kasie

Od 1 listopada będą obowiązywać nowe przepisy o kasach fiskalnych. Podatnicy nie będą mogli zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży. Zwolnieniem zostaną objęte nowe rodzaje czynności.


Od 1 listopada pracodawcy ewidencjonujący sprzedaż na rzecz pracowników na kasie fiskalnej nie będą mogli powrócić do zwolnienia z obowiązku takiej ewidencji. To skutek najnowszego rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących, obowiązującego od 1 lipca 2008 r. (Dz.U. z 2008 r. nr 113, poz. 720).

Jak podkreślają eksperci z Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy przed 1 lipca 2008 r. praktyka w tym zakresie wyglądała tak, że pracodawca mógł, ale nie musiał ewidencjonować takich czynności. Obowiązek dotyczył jedynie wybranych towarów i usług.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, podatnik, który wcześniej ewidencjonował na kasie fiskalnej sprzedaż na rzecz pracowników, nie będzie mógł już tego zaniechać. Zmianę tę wprowadza przypis dodany do jednej z pozycji załącznika do rozporządzenia.

Ponadto we wspomnianym rozporządzeniu minister finansów objął zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania czynności dotychczas takim obowiązkiem objęte, np. sprzedaż telefonów komórkowych. Niestety, ze zwolnienia tego nie będzie mogło skorzystać wielu podatników.

Ważne!

Podatnik, który rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników przed 1 lipca 2008 r. na kasie fiskalnej, od 1 listopada nie będzie mógł powrócić do zwolnienia z tego obowiązku

Minister finansów raz na pół roku funduje podatnikom nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Tomasz Siennicki, doradca podatkowy w Kancelarii Podatkowej Ożóg i Wspólnicy, zwraca uwagę, że rozporządzenia te nie należą do aktów prawnych, po przeczytaniu których przeciętny podatnik jest w stanie ustalić, czy w odniesieniu do niego takie rozporządzenie niesie jakieś istotne zmiany w zakresie ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego. Przykładem są zmiany ewidencjonowania dostawy towarów oraz świadczenia usług na rzecz pracowników.

- W poprzednim stanie prawnym tego rodzaju czynności były - co do zasady - zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych. Wyjątkiem była sprzedaż niektórych towarów (np. gaz płynny, paliwa silnikowe, aparaty telefoniczne) oraz świadczenie niektórych usług (np. usługi taksówkowe). Nowe rozporządzenie przewiduje jednak, że podatnicy, którzy przed 1 lipca rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników, od 1 listopada nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia - ostrzega Tomasz Siennicki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK