| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Po zawieszeniu trzeba rozliczyć przychody

Po okresie zawieszenia przedsiębiorcy wznawiają opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy opodatkowani ryczałtem są natomiast zobowiązani do obliczenia i wpłacenia ryczałtu za okres przerwy w działalności.

Warto w tym miejscu wskazać, że ustawodawca zwolnił przedsiębiorców z obowiązków informacyjnych wobec organów administracji (w tym również organów podatkowych) związanych zarówno z zawieszeniem, jak i odwieszeniem prowadzenia działalności. Oznacza to, że organ ewidencyjny, który otrzymał od przedsiębiorcy wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej albo wniosek o wpis informacji o jej wznowieniu, ma obowiązek przekazania tej informacji właściwemu dla podatnika organowi podatkowemu. Jedynie przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego, a zatem wspólnicy osobowych spółek prawa handlowego, muszą samodzielnie informować właściwe organy o zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Po okresie zawieszenia przedsiębiorca automatycznie wznawia opłacanie zaliczek według zasad sprzed zawieszenia działalności. Ustawodawca w sposób szczegółowy uregulował natomiast terminy zapłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za okres przerwy w działalności.

Ryczałt dotyczący okresu zawieszenia, w danym roku podatkowym, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy naczelnik urzędu skarbowego, po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, w terminie:

• do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej (w przypadku podatników rozliczających się miesięcznie),

• do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym wznowiono wykonywanie działalności gospodarczej (w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie).

Jeżeli wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w ostatnim miesiącu roku podatkowego, ryczałt dotyczący okresu zawieszenia w danym roku podatkowym podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić na rachunek urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następnego. W tym samym terminie ryczałt zobowiązani są obliczyć i wpłacić podatnicy, którzy wznowią wykonywanie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale roku podatkowego.

W przypadku natomiast, gdy wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje w roku następującym po roku podatkowym, w którym rozpoczęto zawieszenie działalności, to ryczałt przypadający za okres zawieszenia w roku podatkowym, w którym zawieszenie rozpoczęto, podatnik jest obowiązany obliczyć i wpłacić w terminie do 31 stycznia następnego roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK