| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zwrócona dotacja jest kosztem

Czy zwrócona dotacja jest kosztem

Nasza spółka otrzymała dotację na zakup sieci informatycznej od regionalnej Agencji Rozwoju. Wskutek uchybień formalnych spółka została zobowiązana do jej zwrotu. Czy zwróconą dotację możemy potraktować jako koszt podatkowy?


RADA

Nie, zwrócona dotacja nie stanowi dla spółki kosztu uzyskania przychodu. Spółka będzie mogła jednak zaliczyć do kosztów sumę odpisów amortyzacyjnych, które uprzednio wyłączyła z kosztów podatkowych. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Otrzymane pieniądze co do zasady stanowią przychód podatnika (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop). Jednak dotacje, subwencje, dopłaty otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których należy dokonać odpisów amortyzacyjnych, są wolne od podatku (art. 17 ust. 1 pkt 21 updop).

WAŻNE!

Dotacje, subwencje, dopłaty otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których należy dokonać odpisów amortyzacyjnych, są wolne od podatku.

Otrzymana przez spółkę dotacja stanowi zatem jej przychód. Jest on jednak zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Nawet dokonywane od zakupionej sieci informatycznej odpisy amortyzacyjne nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu dla spółki. Nie stanowią bowiem kosztu uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środka trwałego, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie i która została odliczona od podstawy opodatkowania albo zwrócona (art. 16 ust. 1 pkt 48 updop).

WAŻNE!

Kosztu uzyskania przychodów nie stanowią odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środka trwałego, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie i która została odliczona od podstawy opodatkowania albo zwrócona.

Podsumowując: ponieważ otrzymanie przez spółkę dotacji nie miało wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, to tym bardziej zwrot dotacji nie będzie wywoływał skutków podatkowych. Spółka nie ma zatem prawa do zaliczenia wartości zwróconej dotacji do kosztów uzyskania przychodów.

Takie stanowisko potwierdzają także decyzje organów podatkowych. Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Krakowie w interpretacji z 2 listopada 2007 r. (sygn. PD-1/42180-36/07):

w związku z tym, że otrzymanie przez Spółkę dotacji było obojętne podatkowo, tzn. nie stanowiło dla Spółki przychodu, to również zwrot przedmiotowej dotacji nie będzie stanowił dla Spółki kosztów uzyskania przychodów.

Konieczność zwrotu dotacji oznacza, że zakupiona przez spółkę sieć została sfinansowana ze środków własnych. Spółka może więc zaliczyć do kosztów sumę odpisów amortyzacyjnych, które uprzednio wyłączyła z kosztów podatkowych. Kosztami uzyskania przychodów są zatem dla spółki odpisy od tych środków trwałych, które ze względu na art. 16 ust. 1 pkt 48 updop nie były wcześniej przez nią zaliczane do kosztów.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 16 ust. 1 pkt 48 i art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »