| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Sądy administracyjne wydają w tym zakresie sprzeczne wyroki. Zgodnie z wyrokiem WSA w Warszawie z 28 czerwca 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1107/06 podatnik, który ma dwie faktury dokumentujące tę samą transakcję, nie może odliczyć VAT z żadnej z nich. Natomiast NSA w wyroku z 11 marca 2005 r., sygn. akt FSK 1292/04, uznał, że zakaz odliczenia dotyczy tylko faktury powielającej fakturę pierwotną - właściwą fakturę podatnik może uwzględnić w rozliczeniu. Sąd uznał, że całkowity brak prawa do odliczenia podatku w omawianym przypadku stanowiłby naruszenie zasady neutralności VAT.

Biorąc pod uwagę ewentualne konsekwencje wystawienia i otrzymania więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż, należałoby przestrzegać zasady, że jedna transakcja może być udokumentowana tylko jedną fakturą VAT. Jeżeli w pierwotnie wystawionej fakturze jedna ze stron transakcji stwierdzi błędy rachunkowe, należy ją skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej. Jest to sposób wynikający z przepisów podatkowych i tym samym bezpieczny, gdy chodzi o konsekwencje.

PRZYKŁAD

Podatnik omyłkowo wystawił 2 faktury o tym samym numerze, które dokumentują 2 różne dostawy towarów. Jak należy skorygować tę pomyłkę? Czy nabywcy, którzy otrzymali faktury o takim samym numerze, mogą utracić prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy przypadku, kiedy wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż. Sankcja ta nie dotyczy zatem sytuacji zaprezentowanej w pytaniu, tj. w której wystawiono 2 faktury dokumentujące 2 różne dostawy towarów. Nabywcy towarów nie utracą prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur. Podatnik, który przez pomyłkę udokumentował dwie różne transakcje fakturą VAT o tym samym numerze, powinien do jednej z tych faktur wystawić fakturę korygującą. Podstawę do dokonania takiej korekty stanowi § 17 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, zgodnie z którym fakturę korygującą wystawia się w przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zakaz odliczenia podatku naliczonego dotyczy przede wszystkim czynności powodujących nadużycia bądź oszustwa podatkowe. Przypadkiem, w którym podatnik ewidentnie nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest udokumentowanie transakcji fakturą potwierdzającą dokonanie czynności, której w rzeczywistości nie było.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK