| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

WAŻNE!

Nabywca towaru bądź usługi ma pełne prawo odliczania VAT z faktury wystawionej przez podatnika VAT niewywiązującego się z podstawowych obowiązków wobec organu podatkowego.

Zdarza się, że czynność, która nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona z VAT, zostaje udokumentowana przez podatnika fakturą VAT i opodatkowana według jednej ze stawek podatku. Jeszcze do końca 2007 r. odbiorca takiej faktury mógł odliczyć wykazaną w niej kwotę podatku naliczonego, pod warunkiem że została ona uregulowana. Od 1 stycznia br. przedmiotowy w tej sprawie przepis uległ zmianie. W wyniku tej zmiany podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu lub jest zwolniona z VAT. Bez wpływu na utratę tego prawa pozostaje fakt, że podatnik zapłacił kwotę podatku naliczonego wykazanego w takiej fakturze.

W związku ze zmianą tego przepisu pojawił się problem z rozliczaniem premii pieniężnych. Organy podatkowe dotychczas niejednokrotnie traktowały premię pieniężną, uzyskaną przez nabywcę towarów w związku z osiągnięciem określonego poziomu zakupów jako świadczenie usługi. Stanowisko to było konsekwencją interpretacji udzielonej przez Ministra Finansów pismem z 30 grudnia 2004 r. nr PP3-812-1222/04/AP/4026. W piśmie tym premie pieniężne podzielono na dwie grupy, a mianowicie rozróżniono:

1) premie pieniężne związane z konkretną dostawą,

2) premie pieniężne niezwiązane z żadną konkretną dostawą, uzyskane z tytułu nabywania określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy.

Skutki takiego rozróżnienia premii pieniężnych wyrażają się w tym, że pierwszą czynność należy uznać za udzielenie rabatu, natomiast drugą za świadczenie usług przez nabywcę, który otrzymuje taką premię. Uznanie premii pieniężnej za świadczenie usługi powoduje obowiązek wystawienia faktury VAT i opodatkowania tej czynności.

Z argumentacją fiskusa nie zgodziły się sądy administracyjne.

W wyroku NSA z 6 lutego 2007 r., sygn. akt I FSK 94/06, czytamy, że: „(...) Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego za tezą tą przemawia nie tylko wykładnia przepisów polskich, ale także unijnych”. Podobnie orzekł NSA w wyroku z 28 sierpnia 2007 r., sygn. akt I FSK 1109/06, stwierdzając, że jeżeli premia pieniężna wypłacana jest podatnikowi za osiągnięcie określonego pułapu obrotów z tytułu zakupów u jednego kontrahenta, to nie podlega opodatkowaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK