| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Zgodnie z prawem dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce przez nierezydentów podlegają opodatkowaniu jedynie w sytuacji, gdy działalność ta prowadzona jest w formie zakładu. Warto przeanalizować, jakie przesłanki decydują o jego powstaniu.

• utrzymywanie zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo,

• utrzymywanie stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa,

• utrzymywanie stałej placówki w celu prowadzenia wyłącznie działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.

Wysokość dochodu lub straty zakładu ustala się według zasad ogólnych, zawartych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W celu ustalenia wartości tej w poprawnej wysokości możliwe jest odliczenie dochodów wolnych od podatku, a także kosztów uzyskania przychodów. Z powyższego zapisu wynika zatem, że wysokość dochodu lub straty zakładu zagranicznego podmiotu działającego w Polsce oblicza się identycznie jak w przypadku podatników polskich. Trzeba jednak zauważyć, że dokonując kalkulacji zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów zakładu, pod uwagę należy wziąć te wartości, które dotyczą działalności na terytorium polskim. Zakład zatem należy potraktować jak podmiot polski.

Zgodnie z postanowieniami art. 7 wspomnianej wyżej Konwencji Modelowej, w pierwszej kolejności konieczne jest przypisanie do zakładu takich zysków, które zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Trzeba zauważyć, że na zakładzie zagranicznego podmiotu działającym w Polsce spoczywają takie same obowiązki, jak gdyby był on niezależnym polskim podatnikiem. Musi więc on dokonywać comiesięcznych wpłat zaliczek na podatek dochodowy, a także składać deklarację roczną. Ustawa o rachunkowości także przewiduje kilka obowiązków. Zgodnie z jej treścią, zakład zobowiązany jest także do prowadzenia ksiąg rachunkowych w sytuacji, gdy przedsiębiorca zagraniczny prowadzi działalność gospodarczą w Polsce osobiście, przez osobę upoważnioną lub poprzez zatrudnionych przez siebie pracowników. O obowiązku prowadzenia ewidencji rachunkowej wspomina również przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Biorąc pod uwagę jego treść, stwierdzić należy, że prowadzący zakład zobowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania oraz poprawne skalkulowanie należnego podatku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK