| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Czy zakład zagranicznej firmy podlega polskiemu CIT

Zgodnie z prawem dochody osiągnięte z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce przez nierezydentów podlegają opodatkowaniu jedynie w sytuacji, gdy działalność ta prowadzona jest w formie zakładu. Warto przeanalizować, jakie przesłanki decydują o jego powstaniu.

• utrzymywanie zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo,

• utrzymywanie stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa,

• utrzymywanie stałej placówki w celu prowadzenia wyłącznie działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.

Wysokość dochodu lub straty zakładu ustala się według zasad ogólnych, zawartych w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W celu ustalenia wartości tej w poprawnej wysokości możliwe jest odliczenie dochodów wolnych od podatku, a także kosztów uzyskania przychodów. Z powyższego zapisu wynika zatem, że wysokość dochodu lub straty zakładu zagranicznego podmiotu działającego w Polsce oblicza się identycznie jak w przypadku podatników polskich. Trzeba jednak zauważyć, że dokonując kalkulacji zarówno przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów zakładu, pod uwagę należy wziąć te wartości, które dotyczą działalności na terytorium polskim. Zakład zatem należy potraktować jak podmiot polski.

Zgodnie z postanowieniami art. 7 wspomnianej wyżej Konwencji Modelowej, w pierwszej kolejności konieczne jest przypisanie do zakładu takich zysków, które zakład mógłby osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność, w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Trzeba zauważyć, że na zakładzie zagranicznego podmiotu działającym w Polsce spoczywają takie same obowiązki, jak gdyby był on niezależnym polskim podatnikiem. Musi więc on dokonywać comiesięcznych wpłat zaliczek na podatek dochodowy, a także składać deklarację roczną. Ustawa o rachunkowości także przewiduje kilka obowiązków. Zgodnie z jej treścią, zakład zobowiązany jest także do prowadzenia ksiąg rachunkowych w sytuacji, gdy przedsiębiorca zagraniczny prowadzi działalność gospodarczą w Polsce osobiście, przez osobę upoważnioną lub poprzez zatrudnionych przez siebie pracowników. O obowiązku prowadzenia ewidencji rachunkowej wspomina również przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Biorąc pod uwagę jego treść, stwierdzić należy, że prowadzący zakład zobowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania oraz poprawne skalkulowanie należnego podatku.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK