| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego.

Dokonując transakcji gospodarczych z krajami należącymi do Unii Europejskiej, należy dokonać specjalnego zgłoszenia rejestracyjnego. Zgodnie z obowiązującą zasadą, podatnicy VAT, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, zobowiązani są przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tego rodzaju czynności.

Po złożeniu przez podatnika zgłoszenia rejestracyjnego naczelnik urzędu skarbowego dokonuje zarejestrowania danego podmiotu jako podatnika VAT UE i potwierdza ten fakt na specjalnym druku.

Trzeba pamiętać, iż zarejestrowani podatnicy VAT UE, dokonując transakcji z państwami należącymi do Unii Europejskiej, zobowiązani są do każdorazowego podawania numeru identyfikacyjnego, pod którym zostali zarejestrowani na potrzeby podatku od towarów i usług. Należy zaznaczyć, iż podatnicy ci mają obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

PRZYKŁAD

CZY NACZELNIK MOŻE WYKREŚLIĆ PODATNIKA

Spółka przestała wykonywać wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. W ciągu 15 dni, licząc od dnia zaprzestania, powinna złożyć zawiadomienie o zaprzestaniu działalności w zakresie transakcji z krajami UE. Nie spełniła jednak tego obowiązku. W takiej sytuacji zastosowany zostanie przepis, zgodnie z treścią którego, gdy podatnik VAT UE nie złoży za 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji podatkowej, zostanie on z urzędu wyrejestrowany przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru podatników VAT UE.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 96 i 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK