| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej przysługuje zwrot VAT po wykreśleniu jej z rejestru

Czy spółce cywilnej, która zostaje wykreślona z rejestru podatników, przysługuje zwrot nadwyżki VAT wynikającej z ostatniej deklaracji? Nadwyżka pochodzi z okresu, kiedy spółka rozliczała się z VAT i nabyła prawo do zwrotu. Deklaracje złożyła przed wykreśleniem z rejestru.


RADA

Wykreślenie z rejestru będące skutkiem rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej oraz zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez osobę fizyczną nie pozbawia dobrze nabytego prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, które istniało w dacie wykreślenia z rejestru (rozwiązania spółki - zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych). Przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT dotyczy sytuacji, gdy podatnicy zostali wykreśleni z rejestru i po tym zdarzeniu dokonali czynności, w związku z którymi występbują o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Sprzeczne z mechanizmem funkcjonowania VAT byłoby pozbawienie określonego podmiotu prawa do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, gdy uzyskał to prawo w okresie, kiedy był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

UZASADNIENIE

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z posiadanych przez niego faktur VAT.

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Ustawodawca zawarł jednak pewne zastrzeżenia, które w omawianym przypadku będą miały zastosowanie.

Mianowicie z art. 88 ust. 4 wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Artykuł 96 ustawy o VAT mówi o przypadku, gdy podatnik dokonuje zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania przez siebie działalności opodatkowanej. Zgłoszenia dokonuje, składając właściwy druk w swoim urzędzie skarbowym, w którym dotąd rozliczał się z podatków. Natomiast cytowany art. 86 ust. 20 mówi o przypadkach dostawy nowego środka transportu.

Wynika z tego zatem, że podatnik, który jednocześnie dokonał zgłoszenia o zaprzestaniu prowadzenia działalności, ale również wystąpił o przysługujący mu zgodnie z przepisami zwrot VAT, nie ma podstaw żądania tego zwrotu, ponieważ w myśl przepisu art. 88 ust. 4 nie jest już podatnikiem VAT, a więc nie ma już prawa występować z prawami, jakie przysługują tylko podatnikom. Prawo żądania zwrotu VAT to przewidziane przez ustawę o VAT prawo dane tylko i wyłącznie podatnikom tego podatku.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »