| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak powinny być opodatkowane dywidendy wypłacane przez spółki

Jak powinny być opodatkowane dywidendy wypłacane przez spółki

Od 2007 roku obowiązują zmienione zasady opodatkowania dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG). Jak powinny wyglądać rozliczenia w sytuacji, gdy jedna spółka RP wypłaca dywidendy drugiej spółce RP i nie są spełnione warunki dające prawno do zwolnienia z podatku?


W tym przypadku szczególne znaczenie ma właśnie niespełnienie warunków uprawniających do zwolnienia od podatku. A warunki te to posiadanie przez spółkę uzyskującą dywidendę w spółce wypłacającej bezpośrednio nie mniej niż 15 proc. udziałów (w 2007 i 2008 roku) nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Spółka wypłacająca dywidendy jest zobowiązana pobrać 19-proc. podatek. Należy pamiętać, że w porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do końca 2006 roku spółka uzyskująca dywidendy nie ma prawa do odliczenia tego podatku na skutek uchylenia art. 23 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Uchylenie tego przepisu spowodowało, że pobranie u źródła podatku przez spółkę wypłacającą w wysokości 19 proc. i brak odliczenia przez spółkę otrzymującą zwiększy opodatkowanie dywidendy do około 35 proc. Jeżeli spółka będąca takim mniejszościowym udziałowcem wypłaci dywidendę dalej, np. osobie fizycznej lub innej spółce mającej w niej udział poniżej 15 proc., to nastąpi kolejne opodatkowanie w wysokości 19 proc.

Ze względu na kumulowanie się efektu opodatkowania uchwalony został przepis przejściowy. Na jego podstawie spółki RP, które przed 1 stycznia 2008 r. uzyskały dywidendy od innych spółek RP, lecz nie nabyły prawa do zwolnienia, dokonują odliczenia podatku pobranego od tych dochodów w zakresie i na zasadach określonych w art. 23 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Oznacza to, że spółki mające udział niższy niż wymagany mogły jeszcze odliczać podatek pobrany przez spółkę wypłacającą w trakcie 2007 roku. Przy wypłacie dywidend po 1 stycznia 2008 r. odliczenie nie jest już możliwe. Jeżeli spółka posiadająca udział mniejszościowy kształtujący się w granicach 10-15 proc. nie zwiększyła go w związku z niekorzystnymi regulacjami podatkowymi, to w 2009 roku powinna już skorzystać ze zwolnienia z podatku z uwagi na to, że od tego roku minimalny udział bezpośredni będzie wynosił 10 proc. Jest to dolna granica udziału przewidziana w Dyrektywie 90/435/EEC dla skorzystania z jej przepisów.


HANNA LITWIŃCZUK

profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Not. KT

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Augustyn

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »