| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Zaprzestaję prowadzenia przedsiębiorstwa usługowego. Chcę je przekazać synowi w drodze darowizny. Czy darowizna ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT?


rada

Jeżeli dojdzie do zbycia całego przedsiębiorstwa w drodze darowizny, nie będzie to czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Niemniej jednak Czytelnik w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym i do sporządzenia spisu z natury.

uzasadnienie

Jak wynika z pytania Czytelnika, prowadzone przedsiębiorstwo zamierza on zbyć w drodze umowy darowizny na rzecz syna.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Powołany przepis stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W takim przypadku należy sporządzić również spis z natury na dzień zaprzestania wykonywania działalności oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

Towarami są, stosownie do zapisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W związku z powyższym przez pojęcie towaru należy rozumieć zarówno towary handlowe, jak i wyposażenie, a także środki trwałe.

Jeżeli darowizna nastąpi przed zaprzestaniem działalności, remanent wyniesie 0 zł.

Czytelnik nie podał informacji, jakiego rodzaju jest to działalność usługowa.

Niemniej jednak należy stwierdzić, iż na pewno posiada w swoim przedsiębiorstwie jakieś towary czy środki trwałe oraz wyposażenie.

Osoba fizyczna po zaprzestaniu wykonywania działalności pozostaje dysponentem wcześniej nabytych składników i jest uprawniona do ich zbycia, także w drodze darowizny. Mimo że w ustawie o VAT ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „transakcja zbycia”, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Zbyciem jest więc każda czynność prowadząca do przeniesienia własności.

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »