| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Czy darowizna przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Zaprzestaję prowadzenia przedsiębiorstwa usługowego. Chcę je przekazać synowi w drodze darowizny. Czy darowizna ta będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Podsumowując, należy stwierdzić, iż jeżeli zbycie przedsiębiorstwa nastąpi poprzez jego darowiznę, to czynność ta nie będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1. Zgodnie z nim przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Tym samym darowizna przedsiębiorstwa na rzecz syna nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Niezależnie jednak od tego Czytelnik jest zobowiązany do wypełnienia wszelkich obowiązków związanych ze sporządzeniem spisu z natury towarów posiadanych w dacie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. W związku z tym na Czytelniku prowadzącym działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, w sytuacji zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, ciąży obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego.

Jeżeli dokonamy darowizny przed zakończeniem działalności, remanent wyniesie 0 zł.

• art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »