| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Jak traktować podatkowo niewypłaconą dywidendę

Wspólnicy naszej spółki często odraczają, na przykład przez 1 rok, wypłatę dywidendy, przeznaczając ją na fundusz rezerwowy. Czy w takiej sytuacji niewypłacony wspólnikom zysk uznaje się za świadczenie nieodpłatne? Czy przeznaczenie zysku czasowo na fundusz rezerwowy jest przysporzeniem nieodpłatnym? A co by było, gdybyśmy jednak zysk przeznaczyli na dywidendę, ale jej nie wypłacali?

• w wyroku SN z 13 czerwca 2002 r., sygn. akt III RN 106/01, możemy przeczytać: Dywidenda przyznana uchwałą walnego zgromadzenia wspólników spółki, a niewypłacona im, jest dla spółki nieodpłatnym świadczeniem, od którego należy opłacić podatek. Trzeba podkreślić, że od takiego świadczenia należy się podatek także wówczas, gdy spółka oddała później dywidendę wspólnikom z ustawowymi odsetkami za zwłokę. Ich wypłata nie czyni świadczenia nieodpłatnym,

• w uchwale NSA 7 sędziów z 16 października 2006 r., sygn. akt II FSK 564/05, możemy przeczytać, że gdy spółka odracza wypłatę dywidendy wspólnikowi, to zaoszczędzone pieniądze należy traktować jak nieodpłatne świadczenie. Ponadto Sąd wskazał, że spółka nie może przez kolejne lata odsuwać wypłaty dywidendy, by korzystać z tych pieniędzy jak z nieoprocentowanego kredytu.

Natomiast stanowisko, że w omawianym przypadku nie powstanie po stronie spółki nieodpłatne świadczenie, możemy odnaleźć w wyroku z 9 września 2004 r., sygn. FSK 780/04, czy WSA w Bydgoszczy z 16 lutego 2005 r., sygn. I SA/Bd 734/04. W wyroku sąd zajmuje stanowisko, że niewypłacona dywidenda nie stanowi nieodpłatnego świadczenia, gdyż w takiej sytuacji w ogóle nie występuje świadczenie, ale zwłoka dłużnika.

Jak widać, zarówno organy podatkowe, jak i sądy zajmują sprzeczne ze sobą stanowiska. Z powyższej analizy wynika więc, że problem, czy niewypłacona dywidenda jest nieodpłatnym świadczeniem, czy też nie, nie został do tej pory rozstrzygnięty ani na poziomie izb i urzędów skarbowych, ani na poziomie WSA oraz NSA. W takich okolicznościach zalecane jest wystąpienie przez spółki, które spóźnią się z wypłatą dywidendy, z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji, co pozwoli na uniknięcie ewentualnego sporu z organami podatkowymi.

Kapitał rezerwowy może być tworzony wtedy, gdy umowa (statut) spółki tak przewiduje. Przeznaczany jest on na pokrycie szczególnych wydatków lub strat. Jego główną rolą jest zabezpieczenie finansowania planowanych przedsięwzięć. Kapitał rezerwowy może być również tworzony na poczet przyszłych wypłat z tytułu dywidendy.

Przekazanie zysku na kapitał rezerwowy jest dla spółki neutralne podatkowo. Potwierdzenie takiego stanowiska możemy znaleźć w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 31 maja 2005 r., nr ZDA/423-09/MRO/05, w którym możemy przeczytać:

(...) Stosownie więc do art. 191 § 1 k.s.h., przed podjęciem przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału między wspólników, nie nabywają oni prawa do dywidendy, a spółka ma pełne prawo zatrzymać zysk, który do czasu podjęcia takiej uchwały jest własnością spółki. Nie można więc w takim przypadku uznać, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z kapitału wspólników. Wspólnicy dopiero na zgromadzeniu zwołanym w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego podejmują uchwałę ustalającą, kto i w jakiej wysokości jest uprawniony do dywidendy. Uchwała taka może stanowić o nieprzyznaniu wspólnikom w ogóle prawa do dywidendy za dany rok obrotowy, cały zysk przeznaczając na kapitały rezerwowy, zapasowy lub celowy (...)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »