| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Jaką dokumentację pracodawcy powinni przygotować do rozliczenia rocznego

Pracodawcy przygotowujący się do rozliczenia rocznego powinni już dziś zgromadzić dokumentację dotyczącą firmy i zatrudnianych pracowników. Do końca lutego 2008 r. trzeba sporządzić informacje PIT-11 dla pracowników. Uchybienie obowiązkom i terminom może skutkować nałożeniem na płatnika kary.

Zatem po spełnieniu wskazanych warunków pracownikom, po złożeniu stosownego oświadczenia, przysługują zwiększone koszty uzyskania przychodów.

Podstawa prawna

• Art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy od umorzonej pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych po śmierci pracownika płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na PIT i wystawić informację podatkową?

Tak

Zwolnienie z długu spadkobierców będzie stanowiło przychód z innych źródeł podlegający opodatkowaniu. Przychód ten będzie opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Jednostka wypłacająca świadczenie będzie miała obowiązek pobrać zaliczki na podatek, a także sporządzić informację o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zatem jednostka wypłacająca świadczenie musi wystawić spadkobiercy informację o wypłaconych należnościach lub świadczeniach - PIT-8C i przekazać ją w obowiązującym terminie podatnikowi i właściwemu urzędowi skarbowemu. Spadkobierca, dla którego wystawiona została informacja PIT-8C, powinien w swoim zeznaniu rocznym uwzględnić kwotę przychodu wynikającą z tej informacji.

Podstawa prawna

• Art. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Jako pracodawca niewłaściwie pobrałem swoim podatnikom zaliczki na podatek dochodowy. Czy mogą oni w zeznaniu rocznym naprawić za mnie ten błąd?

Tak

Na płatniku ciąży obowiązek obliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy. Płatnik, który nie wykonał tych obowiązków, odpowiada za podatek pobrany lub pobrany, a niewpłacony. Trzeba też podkreślić, że podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania czynności - do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik.

Jednak regulacje te nie zwalniają podatnika z odpowiedzialności dokonania prawidłowego rozliczenia w składanym zeznaniu podatkowym. To właśnie podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania podatkowe. W związku z tym, że PIT jest rozliczeniem rocznym, a zobowiązanie z tego tytułu wynika z zeznania rocznego, zatem w sytuacji, gdy płatnik niewłaściwie pobierze zaliczkę na podatek dochodowy, na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego rozliczenia w składanym zeznaniu.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »