| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Które wydatki na założenie spółki są jej kosztem

Które wydatki na założenie spółki są jej kosztem

Zamierzamy założyć spółkę z o.o. Czy wydatki na jej założenie, takie jak wpis do KRS, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wydatki na sporządzenie umowy spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu?


RADA

Tak. Organy podatkowe pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z wpisem spółki do KRS oraz na ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Kontrowersje dotyczą wydatków na sporządzenie umowy spółki jako kosztu obciążającego wspólników. Szczegóły przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na gruncie przepisów obowiązujących do końca grudnia 2006 r. organy podatkowe kwestionowały możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na sporządzenie notarialnego aktu umowy spółki, a nie odmawiały możliwości zaliczenia do kosztów wydatków na wpis do KRS oraz na ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Przykładowo w piśmie z 22 sierpnia 2006 r. Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, nr 1435/DP1/423-102/05/MGA, czytamy:

(...) Opłata za wpis Spółki akcyjnej do Krajowego Rejestru Sądowego oraz opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym stanowią wydatki służące rozpoczęciu przez podatnika realizacji zadań gospodarczych. Tym samym wymóg zawarty w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać za spełniony. Wydatki te nie są jednak bezpośrednio powiązane z konkretnymi przychodami, lecz ich poniesienie związane jest z funkcjonowaniem Spółki w ogólności. Zatem powyższe wydatki powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia.

Natomiast wydatek z tytułu usługi notarialnej związanej z zawarciem umowy Spółki nie może podlegać zarachowaniu przez Spółkę w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Koszty zawarcia umowy Spółki ze swej istoty nie obciążają bowiem samej Spółki, lecz jej założycieli, u których stanowić będą koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia objętych przezeń akcji, tzw. akcji założycielskich (...).

Obecna definicja kosztów uzyskania przychodu pozwala traktować jako koszt podatkowy te wydatki, które są związane z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu, przy jednoczesnym braku danego wydatku w negatywnym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty. Tak więc poszerzona definicja pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki pośrednio związane z przychodami (tj. wydatki zmierzające do zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu).

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodu przedmiotowych wydatków jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego; w wyroku z 22 lutego 2006 r., sygn. II FSK 191/05, Sąd stwierdził, że:

(...) Koszty organizacji osoby prawnej, a więc koszty poniesione przy zakładaniu spółki (opłata notarialna, opłata skarbowa, adwokacka, radcowska), stanowią koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Skoro wydatki poniesiono na utworzenie osoby prawnej, to pośrednio poniesiono je w celu osiągnięcia przychodu (...)

Jak wynika z przytoczonego orzeczenia, według składu orzekającego koszty organizacji osoby prawnej, w postaci kosztów poniesionych przy zakładaniu spółki, spełniają warunek zarówno związku wydatku z przychodem, jak i związku wydatku z działalnością gospodarczą. Orzeczenie to może stanowić dobry argument w przypadku sporu z organami podatkowymi.

• art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK