| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy od zakupu działki jest zwrot VAT

Czy od zakupu działki jest zwrot VAT

Podatnik kupił działkę budowlaną na firmę, którą prowadzi. Działka budowlana nie będzie podlegała amortyzacji. Czy podatnikowi będzie przysługiwał zwrot VAT?

Tak

 

Nabywca ma możliwość odliczenia podatku naliczonego, gdy nieruchomość związana jest z prowadzoną przez niego z działalnością.

W przypadku gdy do ceny nieruchomości doliczony został przez sprzedającego VAT, nabywca ma możliwość (o ile nieruchomość związana jest z prowadzoną przez niego z działalnością dającą prawo do odliczenia podatku naliczonego) odliczenia podatku naliczonego. W przypadku zaistnienia w rozliczeniu (miesięcznym lub kwartalnym - w zależności od przyjętego sposobu rozliczenia) nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, podatnik ma prawo do uwzględnienia podatku naliczonego związanego z zakupem nieruchomości przy obliczeniu przysługującej do zwrotu kwoty różnicy podatku.


Wskazać również należy - że w przypadku gdy zakupiona przez podatnika nieruchomość związana jest jednocześnie z czynnościami, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynnościami, w stosunku do których prawo takie nie przysługuje - kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu (uwzględnianą do celów obliczenia kwoty zwrotu różnicy podatku) oblicza się przy zastosowaniu tzw. proporcji. Częściowe (proporcjonalne) odliczenie podatku naliczonego wiąże się ponadto z obowiązkiem dokonywania - zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług - korekty odliczonego podatku naliczonego przez okres dziesięciu lat. Pierwszej korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty (rok, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania).

(SVB)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 86 ust. 1 oraz art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

 

ELŻBIETA LIWANOWSKA

doradca podatkowy, Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »