| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zawarcie kontraktu menedżerskiego wyklucza opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Czy zawarcie kontraktu menedżerskiego wyklucza opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą - usługi przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton - opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od lipca świadczę ponadto usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego dla firmy przewozowej z Krakowa. Firma pobiera z tytułu zawartego kontraktu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy mimo zawarcia kontraktu menedżerskiego nadal mogę korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


RADA

 


Tak. Uzyskiwane przez Pana przychody z tytułu zawartego kontraktu menedżerskiego, nawet jeżeli umowa została przez Pana zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy kwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Ponieważ przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają zastosowanie jedynie do przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie mają zastosowania do przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, to świadczenie przez Pana usług na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego nie wyklucza możliwości dalszego opodatkowywania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


UZASADNIENIE


W pytaniu pisze Pan, że wykonuje działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oprócz tego od lipca świadczy Pan usługi na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego. Aby odpowiedzieć na Pana pytanie, należy się odwołać do przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym ma zastosowanie do przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

l prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,

l osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,

l będące osobami duchownymi.


Przez pozarolniczą działalność gospodarczą, o której wyżej mowa, należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym (art. 4 ust. 1 pkt 12 uzpd). Odwołując się do art. 5a pkt 6 updof, pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 updof.


Z pytania wynika, że przedmiotem świadczonych przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej usług jest wykonywanie przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton. Działalność ta jest opodatkowana stawką 5,5% (art. 12 ust. 1 pkt 4 uzpd).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »