| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Jak rozłożyć zapłatę podatku za dany rok na pięć kolejnych lat

Spółka zajmuje się obrotem nieruchomościami - rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. W 2007 r. podjęła działalność. Chciałaby skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku za 2008 r. Spółka jest małym podatnikiem w myśl updop. Jak dokładnie działa zwolnienie? W jakich przypadkach można utracić raz nabyte prawo do tego zwolnienia i jakie są tego skutki?


W sytuacji gdy spółka spełnia powyższe wymagania oraz dokona skutecznego powiadomienia, będzie zobowiązana tylko do złożenia zeznania rocznego - w terminie do końca marca 2009 r. Nie będzie natomiast musiała w tym terminie zapłacić wykazanego podatku, bowiem będzie on płatny w pięciu kolejnych latach podatkowych - w wysokości 20% należnego podatku wykazanego w zeznaniu za 2008 r. Oczywiście spółka nie będzie też zmuszona płacić zaliczek w ciągu całego roku podatkowego 2008. Następuje więc rozłożenie płatności podatku na raty bez potrzeby uzyskiwania dodatkowej zgody organu podatkowego. Poszczególne transze podatku płatne są oczywiście w terminach określonych dla złożenia zeznań rocznych za pięć kolejnych lat podatkowych.


Omawiane zwolnienie nie ma jednak zastosowania wobec takich podatników, którzy w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia:

l uzyskali przychód średniomiesięcznie w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty niższej niż 1000 euro (przeliczonej według średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia roku poprzedzającego rok rozpoczęcia działalności), albo

l zatrudniali, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu mniej niż 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty.


Jeżeli w spółce wystąpił którykolwiek z omawianych przypadków, nie będzie ona mogła skorzystać ze zwolnienia.


Ustawa przewiduje także przypadki, których wystąpienie skutkuje utratą prawa do zwolnienia. Dotyczy to podatników, którzy:

1) zostali postawieni w stan likwidacji albo ogłoszona została ich upadłość obejmująca likwidację majątku w okresie korzystania ze zwolnienia albo w pięciu następnych latach podatkowych, albo

2) w którymkolwiek z miesięcy roku korzystania ze zwolnienia albo w jednym z pięciu następnych lat podatkowych zmniejszą przeciętne miesięczne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę o więcej niż 10% w stosunku do najwyższego przeciętnego miesięcznego zatrudnienia w roku poprzedzającym rok podatkowy, albo

3) w roku korzystania ze zwolnienia albo w pięciu następnych latach podatkowych osiągną przychody z działalności gospodarczej średniomiesięcznie w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty niższej niż 1000 euro przeliczonej według średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia w roku poprzednim, albo

4) odpowiednio w roku lub za rok korzystania ze zwolnienia lub w pięciu następnych latach podatkowych mają zaległości z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa, ceł oraz składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ostatni przypadek podlega jednak złagodzeniu i nie powoduje utraty zwolnienia, w sytuacji gdy zaległość z wymienionych tytułów wraz z odsetkami za zwłokę zostanie uregulowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji w tej sprawie (art. 25 ust. 14 updop).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK