| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Od kilku lat prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową. Na jesieni chciałbym zatrudnić uczniów ze szkół zawodowych w celu nauki zawodu. Czy zatrudnione przeze mnie w tym celu osoby, wśród których są zarówno osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, powinienem wliczać do liczby pracowników? Czy spowoduje to podwyższenie wysokości stawki karty podatkowej?

l uczniów i słuchaczy publicznych szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe oraz

l do młodocianych pracowników, odbywających praktyczną naukę zawodu w ramach przygotowania zawodowego.


Oznacza, to że w rozporządzeniu nie określono granic wiekowych uczniów, którzy mogą odbywać naukę zawodu. Z uwagi na fakt, że w praktyce naukę w szkołach zawodowych mogą podejmować również osoby pełnoletnie, należy uznać, że i do takich mają zastosowanie przepisy powołanego rozporządzenia


W związku z powyższym, w przypadku zatrudnienia przez Pana uczniów, w tym pełnoletnich, w celu praktycznej nauki zawodu, nie powinien ich Pan wliczać do liczby pracowników oraz brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości podatku opłacanego w formie karty podatkowej.


Warto również podkreślić, że do liczby pracowników nie powinien Pan wliczać nie tylko uczniów zatrudnionych w celu nauki zawodu, ale również nie więcej niż trzy osoby zatrudnione w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z 7 września 2005 r. nr IU- -SIPD1/PB/415/60/2005 czytamy, że:


(...) W świetle cytowanych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zatrudnienie trzech osób w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu nie powoduje utraty uprawnień do płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.


- art. 23, art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 23, art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 23, art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »