| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Czy wraz z kasą fiskalną prowadzić inne ewidencje

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą założyć różnego rodzaju ewidencje podatkowe. Jedną z nich stanowią kasy rejestrujące, które są niezależne od innych ewidencji prowadzonych dla celów rozliczeń podatku dochodowego lub podatku od towarów i usług.


Rozpoczęcie ewidencjonowania przy użyciu kas nie zwalnia podatników od prowadzenia dotychczasowych ewidencji.

 

19,90 złPodatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014


Do ewidencji poprzez kasy rejestrujące są zobowiązani podatnicy niezależnie od wykonywanej działalności i pozycji podatkowej. Na gruncie podatku od towarów i usług obowiązek prowadzenia ewidencji przy pomocy kas fiskalnych nie zależy od statusu podatnika. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podatnicy zwolnieni podmiotowo lub przedmiotowo z VAT osiągnięty obrót ewidencjonują w kasie fiskalnej jako obrót zwolniony od podatku od towarów i usług.


Zwalnia się jednak z tego obowiązku niektórych przedsiębiorców. Dla podatników rozpoczynających sprzedaż towarów lub usług w danym roku zwolnienie przysługuje do przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł. W przypadku osób kontynuujących działalność gospodarczą zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie roku przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 tys. zł. Istnieją również inne szczegółowe zwolnienia uzależnione od wykonywanych czynności.


Bez w względu, czy jest to podatnik VAT czynny, podatnik VAT zwolniony czy podatnik zwolniony podmiotowo czy przedmiotowo, jeśli spełnia warunki do objęcia ewidencją kasową, powinien rozpocząć sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej. Pomimo ewidencji kasowej podatnicy są obowiązani do prowadzenia dokumentacji papierowej (z możliwością użycia komputera). I tak, podatnicy VAT czynni, którzy rozliczają ten podatek w składanych deklaracjach miesięcznych VAT-7 lub kwartalnych VAT-7K powinni prowadzić także rejestry zakupu i sprzedaży VAT. Z kolei podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT, czyli ci, którzy nie przekroczyli kwoty sprzedaży odpowiadającej równowartości 10 tys. euro, powinni prowadzić ewidencję sprzedaży dla celów VAT.


Podatnicy podatku dochodowego prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów (opodatkowani na zasadach ogólnych) lub ewidencję przychodów (opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym). Wprowadzenie kas fiskalnych nie zmienia u nich dotychczasowych obowiązków ewidencyjnych, chociaż niekiedy je modyfikuje.


Zapisy w ewidencji przychodów są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami. Zapisy dotyczące przychodów mogą być również dokonywane na podstawie dziennego zestawienia faktur. W przypadku sprzedaży bez faktur zapisy są dokonywane na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2007-10-25 16:40 Zgłoś

Wykonuję usługi i jestem platnikiem VAT, ale z powodu konieczności wystawiania faktur firmom oraz płoace podatek zryczłtowany 8,5 %, jak mam to rozliczać? Prosze o pomoc.

avatar

2007-09-29 12:49 Zgłoś

W ewidencji przychodów można wpisać przychody z raportu okresowego/miesięcznego/jedną pozycją.Ale jeżeli nie jesteś podatnikiem vat,to należy jeszcze zaprowadzić ewidencję sprzedaży dla celów związanych z wat,i w tej ewidencji sumować obroty narastająco od pocz.roku,aby nie przekroczyć dopuszczalnego limitu uprawniającego do zwolnienia za 2007r.39700.

avatar

2007-08-30 22:48 Zgłoś

Jestem ryczałtowcem, posiadam kasę fiskalną, czy jestem zobowiązany dodatkowo prowadzić ewidencję przychodow ze sprzedaży? Przecież mam kasę fiskalną i mogę drukować raport, Proszę o odpowiedź. dziękuję

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem Infor.pl »