| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?


RADA


Państwa spółka od 1 czerwca rozpocznie drugi rok podatkowy. W tej sytuacji, jeśli spełnia wymogi uznania jej za małego podatnika, może wybrać kwartalną formę zapłaty zaliczek. Spółka musi pisemnie zawiadomić o swym wyborze właściwy organ podatkowy w terminie do 20 lipca (20. dzień drugiego miesiąca roku podatkowego). Spółka rozpoczynająca działalność ma, co do zasady, prawo wyboru opłacania zaliczek kwartalnie. Przypadki wyłączenia tego prawa opisujemy poniżej.


UZASADNIENIE


Kwartalną metodę opłacania zaliczek mogą wybrać:

l podatnicy rozpoczynający działalność w pierwszym roku podatkowym oraz

l mali podatnicy w każdym czasie (tj. bez względu na fakt, czy jest to ich pierwszy, czy którykolwiek z kolei rok podatkowy).


Warunkiem stosowania metody kwartalnej jest pisemne poinformowanie właściwego dla spółki naczelnika urzędu skarbowego o jej wyborze w terminie do 20. dnia drugiego miesiąca roku podatkowego. Wyraźne wskazanie formy pisemnej przez ustawę wyklucza więc „poinformowanie” urzędu samym działaniem podatnika w postaci dokonywania wpłat kwartalnych. Warto pamiętać, że powyższe zawiadomienie jest skuteczne także w latach następnych, chyba że podatnik w tym terminie zawiadomi pisemnie o rezygnacji z opisanej metody albo przestanie być małym podatnikiem w myśl ustawy.


Z opisu wynika, że rok podatkowy spółki zakończył się 31 maja. Oznacza to, że spółka do 20 lipca ma czas na złożenie stosownego zawiadomienia (20. dzień drugiego miesiąca przyjętego przez spółkę roku podatkowego).


Należy się upewnić, czy spółka jest małym podatnikiem zgodnie z ustawą o podatku dochodowym. Za takiego uważa się podatnika, u którego wartość przychodu (wraz z VAT należnym) ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro (w 2007 r. to kwota 3 180 000 zł). Do przeliczenia należy zastosować kurs średni NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego, zaokrąglając do 1000 zł.


Jeśli więc spółka spełnia ten warunek (tzn. jest małym podatnikiem zgodnie z art. 4a updop) oraz pisemnie powiadomi właściwego naczelnika, może przejść na kwartalną metodę wpłaty zaliczek. W przypadku spółek rozpoczynających działalność wybór opisanej metody wpłat zaliczek jest w ściśle określonych przypadkach wyłączony. Metody tej nie można stosować, gdy spółka została utworzona:

l w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału albo

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »