REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca Roku rusza z wiosenną rekrutacją

 EY
Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.
Pracodawca Roku rusza z wiosenną rekrutacją /Fotolia
Pracodawca Roku rusza z wiosenną rekrutacją /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wystartowała wiosenna rekrutacja do firmy doradczej EY. Na kandydatów czekają miejsca pracy w audycie, doradztwie biznesowym, transakcyjnym, prawnym i podatkowym. Łącznie w tym roku zatrudnienie znajdzie 200 osób.

Rekrutacja do siedmiu biur w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i po raz pierwszy – Gdańsku - potrwa do 11 kwietnia. Na praktyki oraz stanowiska asystenckie mogą aplikować studenci oraz absolwenci wszystkich kierunków począwszy od biznesowych, przez nauki ścisłe, informatyczne oraz prawnicze. – We wszystkich biurach EY na całym świecie staramy się tworzyć zespoły o różnych kompetencjach. To pozwala na szersze spojrzenie na projekty, nad którymi pracujemy. Stawiamy na ludzi, którzy mają zdolności analityczne a równocześnie są otwarci i łatwo nawiązują relacje. To, co się dla nas liczy, to nie tylko wyniki w indeksie i znajomość języków obcych, ale też dobra organizacja pracy i umiejętność elastycznego podejścia do swoich zadań. Obecnie zatrudniamy w Polsce ponad 1800 osób – mówi Anna Woźniak, menedżer ds. rekrutacji w EY. - Oferujemy pracę w międzynarodowym zespole specjalistów i doradców przy projektach w większości sektorów gospodarki od bankowości, przez motoryzację czy energetykę dla polskich i międzynarodowych liderów rynku – dodaje. – Do Działu Doradztwa Biznesowego poszukujemy kreatywnych osób, chcących pracować w zespole, nastawionych na konstruktywną realizację celów naszych klientów i firmy. Szukamy ludzi, których ciekawość funkcjonowania biznesu i umiejętności pozwolą na kreowanie  nowych rozwiązań biznesowych, stanowiących wymierną wartość dla klientów. Poza atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia oferujemy wspaniałą przygodę z biznesem i kreowaniem jego rozwoju – mówi Agnieszka Bryl, Dyrektor w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

REKLAMA

Pracodawca Roku

Kolejny raz z rzędu firma doradcza EY otrzymała tytuł Pracodawcy Roku w swojej branży w badaniu międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. Studenci głosując, wybrali firmy, które w ich ocenie są najbardziej pożądanymi pracodawcami na polskim rynku. W tym zestawieniu firma EY utrzymała pozycję sprzed roku, ustępując miejsca jednynie Google. W najnowszej edycji badanie przeprowadzono na 22 uczelniach wyższych w Polsce wśród 3400 studentów w 13 miastach. – Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny studenci docenili naszą firmę i że uważają nas za dobre miejsce do startu swojej kariery. Co roku staramy się być w ciągłym kontakcie z przyszłymi pracownikami podczas targów pracy, spotkań, czy konkursów, które organizujemy. Obecnie trwa pierwsza edycja konkursu Audit OdyssEY dla osób zainteresowanych finansami i rachunkowością. Co roku, w październiku, firma organizuje też EYe on Tax oraz EY Financial Challenger. Poprzez te inicjatywy chcemy pokazać studentom, na czym może polegać ich codzienna praca w poszczególnych działach naszej firmy. Nagrodami są m.in. płatne praktyki i nagrody rzeczowe – mówi Agnieszka Maciejewska, Dyrektor ds. Personalnych w EY.

Nie samą pracą…

- To, co oferujemy kandydatom to płatne praktyki, etaty dla asystentów oraz dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Dla naszych pracowników mamy autorski program EY Care & Wellness, w ramach którego zapewniamy masaże profilaktyczno-relaksacyjne w biurze, świeże owoce, wykłady na temat zdrowego trybu życia, treningi biegowe, karty multisport czy ubezpieczenie zdrowotne. Mamy też inicjatywę skierowaną do osób zainteresowanych sztuką. W ramach EY Art Club odbywają się liczne wykłady i spotkania z interesującymi ludźmi. Dbamy też o jak najlepsze warunki do pracy – mówi Anna Woźniak. W tym roku zakończyła się realizacja autorskiego konceptu „Workplace of the Future”. – Zmieniliśmy naszą przestrzeń biurową. W miejscu 144 gabinetów powstały miejsca do pracy indywidualnej i grupowej wyposażone w smartboardy i nowoczesny sprzęt do telekonferencji. Pracownicy mogą się zrelaksować w pomieszczeniach z grami tzw. playroomach czy dużych, przestronnych kuchniach – tłumaczy Agnieszka Maciejewska.

Aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie: http://www.ey.com.pl/kariera do 11 kwietnia br.

Źródło: EY

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA