| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

Nowe oczekiwania wobec kandydatów aspirujących do pracy w branży IT

W dzisiejszych czasach ekstensywny obszar nowoczesnych technologii informatycznych należy do najbardziej rozwojowych i intratnych. Charakteryzuje go duża dynamika: z niezwykłą wręcz częstotliwością pojawiają się innowacyjne rozwiązania, obejmujące coraz szersze kręgi aspektów życia społecznego i gospodarki. W konsekwencji zaś przyczynia się do tego, iż pojęcie zawodu informatyka i programisty także zwiększa swój zakres i ulega pewnym przeobrażeniom, a w przyszłości prawdopodobnie zostanie poddane gruntownej transformacji. W jaki sposób przekłada się to na sytuację kandydatów ubiegających się o pracę w sektorze IT?

Jakich więc kompetencji poszukują pracodawcy w tej chwili? Otóż, już w blisko połowie ofert pracy w sektorze IT nieodzownym wymogiem stawianym kandydatom jest łatwość nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi, otwartość, a także wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. W dalszej kolejności pojawia się zdolność analitycznego myślenia, umiejętność pracy w zespole, samodzielność oraz zorientowanie na rozwój i osiąganie celów, a nawet gotowość do odbywania częstych podróży służbowych.

Znajomość języków obcych a praca programisty

Kolejnym wymogiem pojawiającym się w przeważającej części ogłoszeń na stanowiska w branży IT jest oczekiwanie biegłej lub co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego – w przeciwnym wypadku kandydatura może zostać odrzucona. Dodatkowo, co może wywoływać pewnego rodzaju zdziwienie, oprócz języka angielskiego, oczekuje się od kandydatów biegłej znajomości języka polskiego. To natomiast sugerować może, że specjalista (programista, informatyk, czy administrator) poza umiejętnością przygotowywania i odczytywania fachowej dokumentacji technicznej, powinien wyróżniać się zdolnością swobodnej komunikacji w wyżej wymienionych językach. Często decyduje o tym struktura organizacyjna firmy i konieczność pracy w środowisku międzynarodowym, gdzie językiem pracy staje się wówczas język angielski. A dlaczego polski? Zdarza się, w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach, że odpowiedzialny za wdrożenie czy realizację projektu programista pozostaje w bezpośrednim kontakcie z klientem, tym samym staje się również i on wizytówką firmy. Funkcja reprezentanta firmy zaś zobowiązuje do przyjęcia właściwej, zgodnej z biznesowym savoir-vivre postawy, czyli profesjonalizmu w każdej dziedzinie, włącznie z dbałością o poprawność języka, stroju i manier.

Polecamy: Rozmowa kwalifikacyjna – jakie pytania do pracodawcy?

Jak zweryfikować wiedzę i kompetencje kandydatów do pracy w sektorze IT?

Rekrutujący, który nie dysponuje specjalistyczną wiedzą czy wsparciem ze strony osoby posiadającej doskonałą znajomością nowoczesnych technologii, właściwie nie jest w stanie dokonać rzetelnej analizy profilu kompetencyjnego kandydata do pracy na stanowisko informatyczne. Oczywiście wiele firm w dość oczywisty sposób poradziło sobie z tym problemem, powierzając odpowiedzialność za pozyskanie nowego pracownika kierownikom działów IT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK