REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przyjąć kontrofertę - wskazówki zawodowe

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Kontroferty są bardziej powszechne niż Ci się wydaje. Trudno odnaleźć statystyki, które podawałyby jak często się pojawiają.
Kontroferty są bardziej powszechne niż Ci się wydaje. Trudno odnaleźć statystyki, które podawałyby jak często się pojawiają.

REKLAMA

REKLAMA

Z powodzeniem doręczyłeś wypowiedzenie dotychczasowemu pracodawcy. Twój szef z pewnością nie jest z tego powodu szczęśliwy (wyobraź sobie, jakbyś się czuł na jego miejscu), ale wydaje się, iż zaakceptował tą decyzje. Od tego czasu, ucierasz nosa kolegom i planujesz największą, pożegnalną balangę w historii firmy. Co potem?

REKLAMA

Kontroferta jest ofertą od twojego obecnego pracodawcy, która ma rywalizować z ofertą otrzymaną od przyszłego pracodawcy, aby przekonać Cię do pozostania. Kontroferty mogą przyjmować wiele postaci. W linii prostej jest to zwiększenie wynagrodzenia, zazwyczaj w celu pobicia nowej oferty. Mogą to być także dodatkowe korzyści firmowe, awans jako skutek powstałego szumu lub nowe stanowisko pracy, dodatkowe obowiązki, zmiana w pełnionej roli, większy udział w atrakcyjnych projektach lub jakakolwiek kombinacja wyżej wymienionych korzyści.

REKLAMA

Kontroferty mogą być mylące. Odejście z pracy jest trudne, zwłaszcza, gdy pracowałeś tam jakiś czas. Bycie pod presją możliwości pozostania i posiadanie swoich powodów dla odejścia, osłabienie a nawet ograniczenie środków zaradczych nie tworzą z tej sytuacji „bułki z masłem”. Nawet, jeżeli ciężko pracowałeś, aby dostać nową rolę w firmie i naprawdę nie mogłeś się jej doczekać, możesz złapać się na myśleniu: „Może jednak zawdzięczam coś swojemu obecnemu pracodawcy? Może nie jestem lojalny i firma ucierpi w sposób niezawiniony, kiedy odejdę?” 

Kontroferty są bardziej powszechne niż Ci się wydaje. Trudno odnaleźć statystyki, które podawałyby jak często się pojawiają. Tym niemniej, podczas zgłębiania zagadnienia kontrofert, wciąż pojawia się jeden fakt. Większość osób, które akceptują kontrofertę, w konsekwencji, tak czy inaczej odchodzi z pracy w przeciągu roku. Zdecydowana większość z nich nie pracuje w tej samej firmie już po trzech, czy sześciu miesiącach.

Porównaj: Jak często zmieniać prace?

Dlaczego warto Cię zatrzymać 

REKLAMA

Przyjrzyj się logice stojącej za kontrofertą. Oczywiście, najbardziej oczekiwanym przez pracodawcę scenariuszem jest sytuacja, w której przyjmiesz ofertę jako pochlebstwo, dowód twojego znaczenia i wartości w jego oczach, definitywny sygnał, że chcą zadać sobie poważny trud, aby Cię zatrzymać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ty jednak powinieneś pomyśleć, że poza schlebianiem twojemu ego, z twojej głowy robią piłkę plażową. Twój pracodawca może mieć inne powody, dla których proponuje Ci konkurencyjną ofertę. Na przykład:

  • Poszukiwania pracownika na twoje miejsce mogą być kosztowne.
  • Ponowna rekrutacja w danym czasie może zamieszać w budżecie.
  • Nie ma czasu na natychmiastowe przeprowadzenie rekrutacji.
  • Chcą Cię mieć na czas poszukiwań osoby na twoje miejsce.
  • Chcą, abyś skończył projekt, nad którym pracujesz.
  • Nie mają w tym momencie czasu, aby przeszkolić nową osobę.
  • Utrata personelu może się źle odbić na twoim szefie.

Polecamy serwis Manager

Podejmij decyzję - zostać czy odejść? 

Rzadko istnieje dobry powód dla zaakceptowania kontroferty i pozostania na miejscu. Chciałeś się przenieść, przeszedłeś przez proces rekrutacji, odniosłeś sukces i otrzymałeś pracę, która spełnia twoje kryteria. Zastanów się nad tymi czynnikami:

  • Od momentu rezygnacji twoja lojalność zawsze będzie kwestionowana.
  • Brak lojalności może stać się przeszkodą na drodze do awansu.
  • Koledzy będą patrzeć na Ciebie inaczej – mimo wszystko, nie chcesz na prawdę tu być, tak? Prawdopodobnie twój obecny szef szybko zacznie się rozglądać za kimś, kto Cię zastąpi – niezależnie od tego, czy zostajesz czy nie.
  • Dlaczego oferują Ci coś, na co zasługujesz, właśnie teraz, a nie zanim złożyłeś rezygnację?
  • Czy powód twojej rezygnacji został adekwatnie zinterpretowany? 
  • Dlaczego czujesz się winny? Czy nie powinieneś siebie stawiać na pierwszym miejscu? 
  • Czy firma zastanowi się dwa razy nad „zestrzeleniem Ciebie”, gdy przyjdzie, co do czego?

Nie pozwól, aby niespodziewana kontroferta zatrzymała Cię w przedbiegach. Z łatwością się z nią uporaj, podziękuj pracodawcy za szansę i oświadcz powtórnie, że zamierzasz odejść. Postaw na swoim.

Powiedz, co zdecydowałeś i nie bądź naiwny. Twoja rezygnacja nie pójdzie w niepamięć tylko, dlatego, że przyjąłeś kontrofertę. Aby odzyskać zaufanie pracodawcy, będziesz musiał bardzo ciężko pracować. Prawdopodobnie przekonasz się, że będziesz musiał się starać bardziej niż twoi koledzy, aby udowodnić firmie swoją wartość i lojalność na dłuższą metę. Twoje „nowe życie” w starej firmie nie będzie łatwe po fakcie rezygnacji. Przyjęcie kontroferty zdecydowanie nie jest opcją bezpieczną. Miej się na baczności!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA