REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak z sukcesem negocjować wynagrodzenie?

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Negocjacje płacowe to trudny i niewygodny temat dla obu stron, dlatego też często pozostawiany na ostatni etap procesu rekrutacyjnego.
Negocjacje płacowe to trudny i niewygodny temat dla obu stron, dlatego też często pozostawiany na ostatni etap procesu rekrutacyjnego.

REKLAMA

REKLAMA

Negocjacje płac to z reguły ostatnia i najtrudniejsza faza rekrutacji. Dlatego warto się do nich przygotować oraz zapoznać się z technikami negocjacyjnymi.

Przygotuj się do negocjacji

Przyjęcie nowej oferty pracy jest bardzo trudnym krokiem w karierze zawodowej. Aby dokonać prawidłowego wyboru, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, zastanowić się nad każdym aspektem oraz nad oczekiwanym wynagrodzeniem. Należy pamiętać, że rozmowa z przyszłym pracodawcą na temat pensji będzie zawsze negocjacją.

REKLAMA

REKLAMA

Czasami pracownik szczęśliwy z samej decyzji i zainteresowania nim przez pracodawcę, więc godzi się na wszelkie warunki. Aby być w pełni zadowolonym ze zmiany pracy, należy przygotować się do rozmowy o wynagrodzeniu starannie. Jeśli mamy duże doświadczenie, umiejętności poparte sukcesami, tym łatwiej będzie pracownikowi wynegocjować odpowiednie warunki, ponieważ pracodawca będzie o niego walczył.

Negocjacje płacowe to trudny i niewygodny temat dla obu stron, dlatego też często pozostawiany na ostatni etap procesu rekrutacyjnego. Czasem odwlekanie rozmów na temat wynagrodzenia jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza, gdy po kilku spotkaniach i długich rozmowach rekrutacyjnych dowiadujemy się, że pracownik ma zbyt wygórowane wymagania, którym pracodawca nie może sprostać. Może czasem warto wcześniej poruszyć tę niewygodną, ale bardzo ważną dla pracodawcy i pracownika kwestię. Nie należy również zbyt spieszyć się z podjęciem rozmów o wynagrodzeniu, nie powinny odbywać się one przed otrzymaniem oferty od pracodawcy.

Porównaj: Dlaczego warto unikać kompromisów?

Wynagrodzenie i coś więcej...

Aby starannie przygotować się do negocjacji, przede wszystkim należy zebrać informacje z rynku, dowiedzieć się, jakich cech i umiejętności u pracowników pożądają firmy, jak kształtują się zarobki na różnych stanowiskach. Należy zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami, atutami, które są istotne dla pracodawcy: lata doświadczenia w branży, wielkość zarządzanej grupy ludzi, wszelkie certyfikaty, szkolenia oraz wykształcenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również zastanowić się, co poza płacą będzie kuszące: samochód, laptop, różne bonusy, ubezpieczenie medyczne, szkolenia i inne dodatki pozapłacowe? Być może tego typu bonusy będą bardziej atrakcyjne i zrekompensują niższą pensję? Wielu pracodawców próbuje „przyciągnąć" specjalistów różnymi dodatkami do pensji.

Sztuka negocjacji

REKLAMA

Ważnym krokiem przygotowującym do negocjacji jest ustalenie BATNY (Best Alternative to a Negotiated Agreement) - najlepszej z alternatyw negocjowanego porozumienia. Będzie to kwota, która jest satysfakcjonująca. Najlepiej będzie, jeśli kandydat rozpocznie negocjacje od stawki powyżej BATNY, dzięki czemu zyskuje pole do manewru.

W negocjacjach pomagają różnego rodzaju techniki. Jest ich bardzo wiele, opisane są w literaturze i warto z nich korzystać. Wspomnę tu zaledwie o kilku podstawowych, stosowanych w każdego rodzaju negocjacjach, również podczas rozmów o wynagrodzeniu.

  • Techniki odwoływania się do emocji i faktów - używając stwierdzeń odwołujących się do emocji, np.: „...trzeba być rozsądnym, aby..." lub do faktów: „.....specjaliści na tym stanowisku są poszukiwani...", przywoływanie liczb oraz statystyk również pomogą w rozmowie.
  • „Stawianie granic" - w pierwszym kroku przekazujemy informację zwrotną na temat propozycji pracodawcy, w drugim stawiamy warunek realny do wykonania, na zakończenie - jego wykonanie.
  • Uprzedzanie - technika przyznania się do błędu zanim druga strona zacznie o nim mówić. Zawsze można popełnić błąd w negocjacji i czasem warto jest przyznać się do niego, aby zyskać przychylność pracodawcy.
  • Efekt pierwszego wrażenia - zwykle liczą się pierwsze minuty, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Nasz wygląd, słowa, ton głosu - wszystko wpływa na wywarcie pierwszego wrażenia, ważny jest uśmiech na twarzy, ubiór oraz gesty.
  • Podkreślanie własnych walorów - tu należy pamiętać o umiarze, nie możemy przechwalać się swoimi sukcesami, staramy się przedstawić własną osobę w jak najlepszym świetle.
  • Asertywność - bardzo przydatna wśród walorów negocjacji, czasem należy stanowczo powiedzieć - NIE.

Wymienione techniki odpowiednio stosowane pomogą w wynegocjowaniu oczekiwanej kwoty. W negocjacjach wynagrodzeń często mówi się również o metodzie Noela Smith-Wenkle"a. Główne jej założenie brzmi: postaraj się, aby to druga strona pierwsza zaproponowała swoje warunki! Taka taktyka daje przewagę. Wiemy, jaką kwotę chce zaproponować nam przeciwnik w negocjacji i teraz możemy śmiało negocjować dalej.

Polecamy serwis: Manager

Przed podpisaniem umowy o pracę należy również dowiedzieć się, jak będzie wyglądało wynagrodzenie w przyszłości. Wiele firm kieruje się pewnymi ustaleniami, po kilku miesiącach i dobrych wynikach pracy pensja podstawowa często znacznie wzrasta. Na przykład w niektórych przedsiębiorstwach po okresowej ocenie pracownik spodziewa się podwyżki. Tego typu ustalenie również może podlegać negocjacji. Należy pamiętać o pisemnej obietnicy podwyżek przewidzianych w przyszłości, podpisanej przez osobę decyzyjną w firmie.

O czym warto pamiętać w negocjacjach:

  • o starannym przygotowaniu się;
  • o rozpoczynaniu rozmowy od wyższej kwoty, dzięki czemu tworzy się pole do negocjacji;
  • o propozycji dla pracodawcy, aby on pierwszy przedstawił swoją ofertę;
  • o dodatkach poza finansowych - mogą być bardziej korzystne;
  • o niepodejmowaniu pochopnych decyzji i zastanowieniu się nad każdą propozycją.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA