REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trendy w outsourcingu finansów

Paweł Zemła
Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.
Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność.
Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Outsourcing księgowości, finansów, płac i kadr to pojęcia w Polsce powszechnie znane. Zdecydowana większość małych i średnich firm optymalizuje koszty działania zlecając te procesy właśnie firmom zewnętrznym. Dynamicznie rozwija się także rynek dostawców usług outsourcingu w zakresie finansów oraz tzw payroll i hr. To rynek firm księgowych, doradczych, w tym zarówno grono kilku tysięcy polskich firm księgowych, jak i coraz liczniejsza grupa zagranicznych firm doradczych i centrów księgowych znajdujących swoje miejsce na polskim rynku.

Oferta firm outsourcingowych wciąż jednak pozostaje dość standardowa i ograniczona w stosunku do rosnących wymagań klientów, którymi są już nie tylko małe, lokalne firmy, ale coraz częściej średnie i duże przedsiębiorstwa, firmy o międzynarodowej skali działania, wielooddziałowe czy wręcz grupy kapitałowe. Powszechne staje się oczekiwanie, iż firma outsourcingowa nie tylko zadba o elektroniczny obieg dokumentów i informacji oraz poprawnie rozliczy podatki, ale także np. scentralizuje księgowość grupy kapitałowej, doradzi jak pozyskać finansowanie inwestycji, przygotuje biznes plany, wspomoże we wdrożeniu modelu controllingu czy Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. 

REKLAMA

Zobacz: Dział zewnętrzny czy wewnętrzny, które z rozwiązań jest bezpieczniejsze dla firmy

Innowacje

Istnieje grono dostawców usług outsourcingowych starających już nie tyle nadążać co wręcz wyprzedzać trendy i wymagania stawiane przez rynek klientów. Firmy te wykazują dużą znajomość wymagań klientów, zachodzących u nich procesów, posiadają wypracowaną przez lata doświadczeń kompleksową ofertę ściśle dopasowaną do potrzeb rynku firm wymagających najlepszych standardów w obsłudze księgowej, płacowej i doradczej. Outsourcing on-line w najbliższym czasie będzie standardem we współpracy na linii klient – usługodawca. Dostrzega to coraz więcej firm outsourcingowych inwestując w różnego rodzaju narzędzia ułatwiające tego rodzaju współpracę.

Czy tylko dla małych firm?

Outsourcing finansów i księgowości najczęściej spotykany jest w w mikro i małych przedsiębiorstwach, często rozpoczynających działalność. To naturalne zjawisko wynikające z wysokich kosztów organizacji własnego działu księgowego (koszty zatrudnienia, narzędzi informatycznych, kosztów innych związanych z funkcjonowaniem działu). Dotychczas częstokroć firmy, których skala działania znacznie wzrosła czy w wyniku tak powszechnych w ostatnich latach konsolidacji i różnego rodzaju transakcji kapitałowych urosły do znacznych rozmiarów, często wielofirmowych i wielooddziałowych organizacji czy grup kapitałowych. Najczęstszym powodem decyzji o tworzeniu własnego działu księgowego był fakt, iż dostawca usług nie nadążał swoim rozwojem i kompetencjami za organizacją i wymaganiami klienta. Najczęściej jednak okazuje się, że tworzenie własnego działu księgowego nie rozwiązuje problemu, który tkwi w wiedzy i kompletacjach pracowników.

Polecamy: Procedury zawierania umów outsourcingowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna rzeczywistość pokazuje, iż nawet największe, międzynarodowe koncerny (Philip Morris, Ahold, Electrolux i wiele innych) budują zewnętrzne centra outsourcingu księgowego i z powodzeniem optymalizują w ten sposób koszty obsługi tych procesów w skali międzynarodowej. Jest to zatem ogólnoświatowy trend zarówno wśród małych, średnich jak i dużych firm czy korporacji. Istnieją już także i rodzime firmy księgowe, które dzięki doświadczeniu w pracy z dużymi klientami, wypracowanej metodyce i odpowiednim kompetencjom oraz technologiom są w stanie realizować efektywne usługi outsourcingu dla dużych organizacji.

Panta rei

„Wszystko płynie” – rynek usług outsourcingu finansów i księgowości rozwija się i żyje tak jak klienci, którzy z niego korzystają. Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej rozwojowych gałęzi gospodarki, która pozwala optymalizować koszty przedsiębiorstw i jest kwalifikowana przez wielu przedsiębiorców jako jeden z ich „sposobów na kryzys”. Polski rynek firm sektora finansów i księgowości, jak widać na przykładach rodzimych firm, kreuje nowe technologie, nowe trendy w świadczeniu usług i potrafi sprostać wysokim wymaganiom klientów. Dopóki te wymagania będą rosły i będą się zmieniać – firmy outsourcingowe będą musiały nieustannie monitorować potrzeby rynku i doskonalić swoje kompetencje, ofertę i metody działania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA